Platform Gülşah Kurban davasına müdahil
5.6.2014
Manisa'nın Akhisar İlçesi'nde boşandığı kocası tarafından boğularak öldürülen Gülşah Kurban davasının ilk duruşması bugün Akhisar Adliyesi'nde görüldü. Duruşmadan önce Gülşah Kurban'ın ailesi ile birlikte adliye önünde eylem yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun davaya müdahillik talebi kabul edildi.

Gülşah Kurban, eski kocası Musa Mergen tarafından 1 Nisan 2013 tarihinde boğularak öldürüldü. Öldürüldüğünde 19 yaşında olan Gülşah Kurban, koruma altındaydı. Gülşah Kurban’ın davası tam bir yıl sonra açıldı. Bugün (5 Haziran Çarşamba) ilk duruşması görülen dava öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Akhisar Adliyesi önünde eylem yaptı.Eylemde konuşan Gülşah Kurban’ın annesi Nuray Kurban, katile en ağır cezanın verilmesini istedi. Gülşah’ın koruma altında olduğu halde öldürüldüğünü vurgulayan anne Nuray Kurban, Gülşah tehdit edildiği için polise gittiğinde polisin “Siz Müge Anlı’yı, Arka Sokaklar’ı izleyip geliyorsunuz. Gerçek hayatta böyle şeyler yok” dediğini anlattı. Kadınların korunmadıkları için öldürüldüğünü belirten anne Nuray Kurban ağır ceza için davalarının peşinde olduklarını belirtti.

Nuray Kurban’ın ardından Gülşah Kurban’ın ablası Deniz Serin söz aldı. Kızkardeşinin katillerinin en ağır cezayı almalarını isteyen Serin, Gülşah’ın boşandığı için öldürüldüğünü anlattı.

Daha sonra Gülşah Kurban’ın diğer ablası Dilek Günaylı konuştu. Günaylı, sadece kızkardeşi için değil tüm kadınlar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının gelmesini istediklerini belirtti. Başbakan’ın daha önce kadınlara yönelik şiddette cezaların ağırlaştırılması gerektiği söylediğini ama bunu yapmadığını belirten abla Günaylı, durumda bu AKP’ye nasıl güvenebileceklerini sordu.Gülşah Kurban’ın ailesinin ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Sanem Deniz Kural konuştu. Dün mecliste olduklarını belirten Kural, daha önce kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaştırılması sözü veren AKP’nin bu sözü tutmadığını, mecliste dün görüşülmeye başlanan yeni yargı paketinde kadın cinayetlerine ilişkin tek satır geçmediğini belirtti.

Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Sevgi Akyüz okudu. Akyüz şunları belirtti: “AKP hükümeti, kadınlara A’dan Z’ye koruma ve ceza talebimizi dikkate almadığı sürece, kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Soma’da kaybettiğimiz 301 işçi kardeşimiz ardından ders çıkarmayan AKP, bu topluma kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet getireceklerine dair sözünü neden tutmadığını açıklamak zorundadır.”

Basın açıklamasının ardından duruşmayı izlemek üzere adliyeye girildi. Duruşmada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun davaya müdahillik talebi kabul edildi. İfade veren sanık Musa Mergen, haksız tahrik indirimi alabilmek için tıpkı diğer kadın katilleri gibi “aldattı” iddiasına başvurdu. Sanığın konuşması üzerine Gülşah Kurban’ın yakınları tepki gösterdi. Musa Mergen’in avukatı ise, sanığın Gülşah Kurban’ı öldürme kastı olmadığını, yaptığı davranışın kastı aştığını söyleyerek, neticesi itibari ile ağırlaştırılmış suç kapsamından cezalandırılması gerektiğini iddia etti. Duruşma 3 Temmuz tarihine ertelendi.