Kadınlar Birgül Ergen davasında da müdahil
5.6.2014
Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde eşi Birgül Ergen ve 7 aylık kızı Elif Beyza Ergen'i öldürülen Bayram Ergen'in yargılandığı davanın ilk duruşması bugün (5 Haziran Perşembe) Fethiye Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun davaya müdahillik talebi kabul edildi.

Birgül Ergen, 9 Mart 2014 günü Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde kocası Bayram Ergen tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Bayram Ergen daha sonra da 7 aylık kızı Elif Beyza’yı da ayaklarıyla ezerek vahşi bir biçimde öldürdü.

Birgül Ergen davasının ilk duruşması bugün (5 Haziran Perşembe) Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Birgül Ergen’in annesi Melahat, babası Sadık ve kardeşi Bayram Kartal ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Ayşe Milia katıldı. Duruşmada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davaya müdahil olarak kabul edildi. Sanığın ifade vermediği duruşma, 24 Temmuz tarihine ertelendi.


Birgül Ergen’in ailesi, katilin en ağır cezayı almasını istediklerini dile getirdi. Kadınlar için A’dan Z’ye koruma ve ceza istediklerini belirten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Birgül Ergen’in ve kızı Elif Beyza Ergen’in katili en ağır cezayı alana dek davayı takip edeceklerini belirtti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasalaşana dek mücadele edeceklerini bir kez daha duyurdu.