Yakup Kara "öldürmeye teşebbüs"ten yargılanacak
2.10.2014
Hasret Kara'yı 43 yerinden tornavidayla ağır yaralayan ve hakkında uzaklaştırma kararı olan Yakup Kara mahalellinin ve kadınların Hasret'e sahip çıkması sonucu tutuklanmıştı. Bugün Kartal Adliyesi 12.Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen yaralama davasının ilk duruşmasında Hakim suçun "basit yaralama" olmadığına dolayısıyla Asliye Ceza'da değil davanın Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verdi.

Kartal Adliyesi 12. Asliye Ceza Mahkemesinde bugün Hasret Kara’yı 43 yerinden tornavidayla yaralayan Yakup Kara hakkında açılmış olan yaralama davası görüldü.

 

Dava Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek

 

Yakup Kara hakkında basit yaralamadan açılmış olan ve bu nedenle Asliye Ceza’da görülen davada Hakim yaralamanın basit yaralama değil öldürmeye teşebbüs suçuna tekabül ettiğini ve bu nedenle Asliye mahkemesine görevsizlik kararı verdiğini açıkladı. Yaralama davasının bir diğer duruşması Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 

Yakup Kara beraat istedi

 

Yakup Kara’ya açılan dava “basit yaralama”dan, “öldürmeye teşebbüs”e çevrildiği için cezası ağırlaşacak ve dava Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 

Duruşmada Yakup Kara ve avukatı “ağır tahrik” bahanesine dayanarak beraat istedi. Ancak Savcının vermiş olduğu iddianamede Yakup Kara’nın cinnet geçirmediği, isteyerek öldürmeye teşebbüs ettiğini açıkladı.

 

Hasret: "Ben hayattayken de o adam ağır cezada yargılanabiliyor"

 

Hasret Kara duruşmada verdiği ifadede Yakup Kara ile iki tane yaralama davasının ve boşanma davasının olduğunu kendisini defalarca tehdit ve darp ettiğini ifade ederek, Yakup Kara’nın basit yaralamadan değil öldürmeye teşebbüsten yargılanmasını istedi. Hakim’in kararı Hasret’in talebi doğrultusunda oldu.

 

Duruşmayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise kararın açıklanmasının ardından Yakup Kara’nın hak ettiği cezayı alana kadar Hasret’in yanında olmaya devam edeceğini, Yakup Kara’nın Ağır Ceza’da yargılanması toplumun, kadınların mücadelesinin sonucu olarak duruşmada olması gereken olduğunu söyledi.

 

 

 

Hasret Kara duruşma sonrası şöyle konuştu:

“Mutluyum, bu sabah kalktığımda tahliye bekliyordum. Basit yaralamayı okuduğumda her seferinde olayı yeniden yaşıyordum. Bugün sevgili Hakimlerimiz ve Savcılarımız bir şeyi dikkate aldılar. Bu olayın bir günde gelişmediğini, daha önce de bana bıçakla ve baltayla saldırdığını Savcı iddianamesinde net bir şekilde belirledi. Defalarca tedbir ve koruma kararım olmasına rağmen bir şey yapılmamış olduğunu, bunun cinnetle alakası olmadığını ve kasten öldürmeye teşebbüs olduğunu Savcı iddianamede belirtmiş. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu sabah umutsuz uyanmıştım ama artık bambaşka bir şey düşünüyorum Hasretler devrim yapabilmeli diyordum. Ben öldürüldükten sonra değil hayattayken de işte bu adam Ağır Ceza’da yargılanabiliyor.”