Pınar Selek'in yakalama kararı kalktı
3.10.2014
Mısır Çarşısı patlaması davasında Pınar Selek hakkında yakalama kararı kaldırıldı. Mahkeme, ayrıca Yargıtay'ın bozma talebine de uyulmasına karar verdi. Duruşma 5 Aralık'a ertelendi.

Pınar Selek 9 Temmuz 1998’deki 7 kişinin ölümü ve 127 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamanın ardından tutuklanmış ve  16 yıl süren dava süreci Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporunda, “Türk adalet sisteminin eksikliklerini sergileyen bir örnek” olarak yer almıştı.

 

1998 yılında hakkında beraat kararı verilen Pınar Selek'in davası Yargıtayın beraat kararını bozması nedeniyle yeniden açılmış ve İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Ocak 2013'te görülen son duruşmada, tutuksuz yargılanan sosyolog Pınar Selek'in ''Devletin hakimiyeti altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemde bulunmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verilmişti.

 

Heyet, Selek hakkında yakalama kararı da çıkarmıştı. Selek hakkında beraat kararı verilmesi yönünde oy kullanan Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, karara muhalif kalmıştı.

 

Yargıtay 9. ceza dairesi ise usulen dosyayı bozarak 15. Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.

 

Bugün İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararına uyulmasına karar verirken, Pınar Selek hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına hükmetti.

 

Adliye önünde açıklama yapıldı

 

Pınar Selek'in davası öncesi adliye önünde aralarında sivil toplum temsilcileri, Milletvekili Melda Onur, sanatçı Nur Sürer, LGBT ve kadın kurumlarının katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

Duruşma sonrası konuşan Pınar Selek'in babası Alp Selek: "Bugüne kadar dava hep lehimize geçti, deliller olarak son 2 hakim gelip kararı değiştirene kadar hep beraat beraat geçti. Bu heyet de esas hakkında savunmaları aldıktan sonra zannediyorum beraat kararı verecek" şeklinde konuştu.