Ayşe Topçu davasından karar çıktı
26.12.2014
Sivas'ta 7 ay önce kanser hastası Ayşe Topçu'yu bıçaklayarak öldüren Kemalettin Topçu'ya haksız tahrik adı altında indirim verilerek 20 yıl hapis cezası verildi.

Sivas 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ayşe Topçu’nun ailesi sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını isterken, sanık avukatı ise Sanık Kemalettin Topçu, "Önce Allah’ın ve sonra sizin adaletinize boynum kıldan incedir. Bana bir gün bile ceza verseniz, bu cezayı hak etmedim. Yaşadıklarımı bir ben bir de Allah bilir" ifadesini kullandı. 

 

Sivas'ta daha önce 7 yıl ceza veriliyordu

Sivas'ta daha önce kadın cinayeti davalarında katilin 7 yıl ceza aldığı örnekler yaşanmıştı.

 

Mahkeme Başkanı verdiği aranın ardından kararını açıkladı. Dosyanın diğer kadın cinayetleriyle aynı görülemeyeceğini aktaran Başkan, savcının verdiği mütalaaya uyarak Kemalettin Topçu’yu TCK’nın 82/ 1 –d uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırdı. Sanığın haksız tahrik altında suçu işlediğine ve 29/1 maddesi gereği ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 18 yıldan 24 yıla ve müebbet hapis cezası verilir’ hükmünce 24 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanığın yargılama sürecindeki iyi hali nedeniyle cezayı 1/6 oranında indirerek 20 yıl hapis cezasına çarptırdı. 


Davanın takipçisi olmaya devam edecekler

Mahkeme sonrası adliye önünde yaptığımız basın açıklamasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav indirimin kabul edilemeyeceğini, ağırlaştırılmış ceza verilmesi gerektiğini söyleyerek temyize gideceklerini söyledi.

 

Ayşe Topçu’nun ailesinin avukatı Dilek Gezer ise kararın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını kaydederken, Ayşe Topçu’nun ağabeyi Feramiz Boztepe de adalet istediklerini belirterek haklarını temyize başvurarak arayacaklarını dile getirdi. 


  • YAZAR
  • Editor