Emine Baş'ın davası Bilecik'te görüldü
28.1.2015
Bilecik'in Bozüyük ilçesinde boşandığı kocası tarafından öldürülen Emine Baş'ın ilk duruşması görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahilliği kabul edilirken hakim platformun müdahilliği ile ilgili; "İşe yaramayacak ama kabul edelim" dedi.

 Bozüyük’te yaşayan ve kendi hayatına dair karar alarak eski kocası Levent Sargın’dan ayrılıp tekrar evlenen Emine Baş, 30 Haziran 2014 tarihinde eski kocası tarafından vurularak öldürüldü.  Emine Baş’ın kocası Bahri Baş da davaya geldi ve davadan sonra Kadın Cinayetlerini Duruduracağız Platformu’nun yaptığı basın açıklamasında “Karımın hesabını soruyorum” dövüziyle, Emine Baş’ın davasına sahip çıktı.

Katil Levent Sargın tüm kadın katilleri gibi indirim alma yollarını denedi. Dosya hazırlanırken katil Levent Sargın’ın avukat eşliğinde verdiği ikinci ifadesinde cinayetten iki gün önce Emine Baş’ı öldürmeyi kafasına koyduğuna dair ifadeleri varken katil, duruşma sırasında ise ifadeyi şuursuzca verdiğini ve her şeyin bir anda geliştiğini pek de bir şey hatırlamadığını söyerek indirim almayı denedi. Mahkeme 25 Şubat’a ertelendi.

Platformdan adliye önünde basın açıklaması

Duruşmadan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bir basın açıklaması yaparak Emine Baş’ın davasına sahip çıktıklarını belirtti.


Madem aileyi çok koruyorlar o zaman neredeydiler?

 Baın açıklamasında konuşan Platform Eskişehir Temsilcisi Fatma Kurt “Eğer aile azalırsa, ailenin ürettiklerini yeniden üretmek çok maliyetli diyorlar. Ancak burada Emine kardeşimiz yaşam hakkından olmuş durumda. En temel insan hakkı elinden gitmiş durumda. Emine kardeşimiz daha evliliğine başlamadan, zaten ailesi bu konuda şikayette bulunmuştu. O zaman Aile Bakanlığı neredeydi, o zaman hükümet neredeydi bunu soruyoruz. Madem aileyi çok koruyorlar, o zaman neredeydiler, bunun hesabını soruyoruz. Hesabını soruyor ve katiline caydırıcı ağır müebbet hapis cezası verilmesini istiyor, ayrıca tüm kadın katillerine ağırlaşmış müebbet hapis cezasının yasalaştırılmasını istiyoruz” diyerek ağır ceza istediklerini söyledi.

Kadınlar etkin şekilde korunmuyor

Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur, ilk duruşmaya Bilecik ve Eskişehir barolarından üyelerin katıldığını belirterek, “Emine Baş ilk eşi tarafından öldürüldü. 2014’te 294 tane kadın cinayeti oldu. Ne yazık ki bunlar en yakınları tarafından, eşleri, ailesi tarafından olmaktadır. Bu da kadınları etkin korumanın olmadığını çok açık ve net göstermektedir. Biz bu davanın takipçisi olacağız” dedi ve kadınların korunmadıkları için öldürüldüğünü belirtti.

“Eğer kendi başlarına gelseydi hemen yasa çıkardı”

Platformla birlikte mücadelesini birleştiren ve kızının hesabını soran  Sabri Us “Cennet annelerin ayakları altındadır diyorlar. Kadınlarımız öldürüldükçe cennet nerede kalacak? Şu ana kadar 294 tane kadın öldürüldü. Benim evlatlarımdır hepsi. Bu 300 milletvekilline tekabül ediyor. Bu 300 milletvekilinin birer yakını öldürülse, bu duruma gelinir miydi? Bu kanunlar böyle mi olurdu?” diyerek yasa istediklerini belirtti.

Emine Baş’ın kardeşi Mine Us davayı Yarın Gazetesi’ne değerlendirdi:

“Kadınlar kurtulana kadar ben de mücadele edeceğim”

Kadınların korunması için devlet tarafından çaba sarfedilmiyor. Biz defalarca kez şikayette bulunduk ve her şikayetimizde katil ceza almadığı için “Nasıl olsa bir şey olmuyor” deyip daha şiddetli saldırdı, sonunda da ablamı öldürdü. Mahkemeye yönelik hala tereddütlerim var bu yüzden sonucunu kestiremiyorum. Yeterli cezanın verilmemesi ise beni korkutuyor. Ablmaa yapılan zulümlerin, haksızlıkların ve ölümünün hesabının sorulmasını istiyorum. Bu durum artık daha fazla göz ardı edilemez. Ben öncelikle bizimle birlikte mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na çok teşekkür ediyorum. Ben de elimden geldiğince kadın mücadelesinin içinde olacağım. Bunu sadece ablam için değil, tüm kadınlar için yapacağım. Ablamın davası bitse bile başka hiçbir kadının aynı şeyi yaşamaması için bu mücadeleyi ben de yürüteceğim.

Hükümetin görevi kadınların yenine karar vermek değil

Platform adına basın açıklamasını Gülhan Akkoyun okurken açıklamada,  “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Emine için adalet mücadelesini Platformla birleştiren ailesi ile birlikte bugün, Emine kardeşimize adalet talebimizle ve de hesap sormak için toplandık. Hükümetin görevi kadınlar yerine karar vermek değildir. Boşanmamasını, kaç çocuk doğuracağını, kahkaha atmamasını, anneliği kariyer kabul etmeyi kadınlara dayatarak kadın düşmanı politikalar uygulanıyor.  Hükümet kendi yönettiğini iddia ettiği topraklarda yaşayan toplumun yarısını oluşturan kadınların en temel insan hakkı olan yaşama hakkını korumalıdır, hayatlarıyla ilgili gerisine kadınlar karar verecektir. Emine’nin mücadelelerini bizimle birleştiren ailesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadınlara etkin koruma ve Emine'nin katiline ve tüm kadın katillerine caydırıcı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması için Türkiye'de tek bir kadın dahi öldürülmeyene ve hiçbir şiddet türünü görmeden kendi kararlarını alarak yaşayabilene kadar mücadelemize devam edeceğiz” denildi. 


  • YAZAR
  • Editor