"Kızımı korumayan devlet torunumu nasıl koruyacak?"
25.6.2015
Muğla’da boşanmak istediği kocası tarafından koruma altındayken öldürülen Sedef Berberoğlu’nun 8 yaşındaki kızı Melike’nin velayeti, anneanneye verilmiyor. 5395 sayılı kanun gereğince koruma altına alınan Melike’nin anneannesi Gülender Kan soruyor: Kızımı Korumayan Devlet Torunumu Nasıl Koruyacak?

Muğla’da yaşayan 26 yaşındaki Sedef Berberoğlu, boşanmak istediği kocası Lütfi Sefa Berberoğlu’yla barışmadığı için ölümle tehdit ediliyordu. Defalarca polise ve savcılığa şikayette bulunan Sedef için bir koruma kararı çıkarıldı, ancak karar etkin biçimde uygulanmadı ve Sedef Berberoğlu’na yaklaşmama cezasını 5 kez ihlal eden Lütfi Berberoğlu Sedef’i öldürdü.

Sedef Berberoğlu çalıştığı için Melike’ye kendisinin baktığını söyleyen anneanne Gülender Kan, Sedef’in kocası tarafından öldürülmesinin ardından, “Kızımın emanetine sahip çıkmak istiyorum.” diyerek Melike’yi yanına aldı. 
 
Melike’yi tanımayan muhtar, vasi oldu
 
Avukatların, “Velayet davası uzun sürer, önce vasi davası açalım.” demesi üzerine açılan dava, baba o tarihte henüz ceza almadığı için reddedildi. Anneanne Gülender Kan ise bu duruma, “Torunumu tanımaz, nerede yaşadığını bilmez ama mahalle muhtarını vasi yaptılar” diyerek tepki gösteriyor.
 
Eşini öldüren Lütfi Berberoğlu’nun tutuklanması üzerine, Gülender Kan’ın, dava açarak Melike’nin velayetini istemesinden bir süre sonra babaanne de velayet davası açtı. Taraflar arasında yaşanan tartışmalar nedeniyle hakim, “5395 sayılı kanun gereğince” çocuğun korunma altına alınmasına karar verdi. Anneanne Gülender Kan kararın ardından Yargıtay’a itirazda bulundu ancak Yargıtay kararı onadı.

“Beni ölen annesinin yerine koydu”
 
Şu an hala birlikte yaşadıkları Melike’nin velayetini isteyen anneanne, “Kızımın ölümünden sonra Melike’yi evladım yerine koydum. O da beni ölen annesinin yerine koydu. Melike bana anne diyor. Ne o benden vazgeçebilir ne de ben ondan. Çocuğumu kesinlikle vermem. Benim kızım koruma altındayken öldürüldü. Şimdi soruyorum: Devlet kızımı koruyamadı, torunumu nasıl koruyacak? Bana bunun cevabını versinler.” şeklinde konuştu. 
 
“Melike’nin psikolojisi bozulmasın diye elimden geleni yaptım. Pedagoglar eşliğinde büyüttüm kızımı. Ancak resmi olarak velayeti bana verilmediği için zorluklar yaşıyorum. Geçen yıl Melike hastalandığında refakatçisi bile olamadım.” diyerek yaşadığı zorlukları dile getiren anneanne, Yargıtay’ın kararı bozması için mücadele edeceğini ve torununun velayetini alana kadar vazgeçmeyeceğini söyledi.