Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Nüştüman'ın ailesinin yanında
30.9.2015
Nüştüman Karakaş 2014 yılında kocasının baskısına dayanamarak intihar etti. Konuyla ilgili açılan "eziyet" davasının ilk duruşması 22 Aralık'ta görülecek.

2014 yılında Nüştüman Karakaş 22 yaşında kocasının ona şiddet uygulamasının hemen ardından intihar etti. Nüştüman’ın ailesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davanın peşinde. Kocası hakkında “eziyet” sebebiyle dava açılırken, davanın intihara teşvik nedeniyle ağır cezada görülmesi isteniyor.

Konuyla ilgili Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile görüşlerini paylaşan aile şunları söyledi:

Nüştüman Karakaş'ın annesi Makbule Karakaş: "Benim kızım öldü başka canlar yanmasın. Kızım ne tektir ne de sondur, bu ibret olsun insanlara. Adalet yerini bulsun. Benim kızım gibi çok cinayet işleniyor, kızım artık son olsun.Benin ciğerim yandı, bana kocası hep bana iki ay müsade et derdi. Demek ki o iki ayda plan yaptı kızım ölsün diye.  Cenazeyi elime verdi, cenazeye bile sahip çıkmadı."

Nüştüman Karakaş'ın babası Veysi Karakaş: "Kızımı kandırdı ve evlendi. Her gece içiyordu. Adaletin yerine gelmesini talep ediyorum. Başka ölümler olmasın istiyorum. Kızımı ölmesine sebep oldu, cezasını çekmesini talep ediyoruz."

Dava avukatı Atilla Saatçioğlu: "Bu olay çok açık bir şekilde kadın mağduriyeti üzerine kurulu bir cinayet olayı. Bir koca, bir kocanın baskısı, çocuğun elinden alınması şeklinde gerçekleşiyor. Bu aynı zamanda sistematik de bir olay. Olayın başından bu yana biz bu olayın aynı amanda intihara yönlendirme olayı olduğunu ifade ettik. Maalesef bu göz önüne alınmadı. Şu anda eziyet davası olarak değerlendiriliyor. Biz bu aşamada aynı zamanda sanığın tutuklu yargılanmasını talep ediyorduk. Şu an sanık dışarda. Bu vicdanları da sızlatan bir durum aynı zamanda."
30.9.2015

İstanbul'da bir kadının otobüste tecavüze uğraması soruşturmasında bir tutuklama