Bakanlık kadın cinayeti verilerini açıkladı
21.3.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Bilgi Edinme Hakkı Kanunu yoluyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na yaptığı başvuru sonucunda bakanlıktan 2012 yılında gerçekleşen kadın cinayetleriyle ilgili cevap geldi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun, başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere, bu konuda yetki sahibi Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'ndan bilgi alma hakkını kullanarak istediği kadın cinayeti verilerine dair nihayet net cevap geldi. Son bir yılda sadece 155 kadın öldürülmüş.

 

 

Aile İçi Şiddet Olaylarında 155 Kadın Öldürülmüş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verdiği resmi yanıt şöyle: ‘’2012 yılında 155 kadın aile içi şiddet olaylarında hayatını kaybetmiş olup kadın sığınmaevinde iken öldürülen kadın bulunmamaktadır. Aile içi şiddet olaylarının önlenmesi çalışmalarına göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür eder, bu amaçla yürütmüş olduğunuz çalışmalarınızda başarılar diler, konuyla ilgili ayrıntılı verilerin İçişleri Bakanlığı’ndan temin edilebileceği hususunda bilgilerinizi rica ederim.’’

 

Bakanlığın Verileri Yalnızca Aile İçi Şiddet Olaylarını Mı Kapsıyor?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun bakanlıklardan gerekli cevabı alamaması üzerine basında yer alan kadın cinayeti haberlerinden ve platforma başvuran kızları öldürülmüş ailelerden topladığı bilgilerle hazırladığı kadın cinayeti verilerine göre ise 2012 yılında 210 kadın öldürülmüş. 

 

Yani platformun verilerine göre basına yansıyan kadın cinayeti sayısı 210. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın elinde, basına yansımayan kadın cinayetleri verilerinin olması beklenirken, yani daha yüksek bir sayının ortaya çıkması beklenirken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2011 yılına oranla kadın cinayetleri azaldı diye müjdeleyerek açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığı görülüyor.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı verilere göre kadınların %40’ı kocaları tarafından öldürülken %20’ye yakını erkek arkadaşları, eski erkek arkadaşları ya da eski kocaları tarafından öldürüldüyor. Verilere baktığımızda bile yok sayılamayacak kadar fazla olan erkek arkadaşları, eski erkek arkadaşları ya da eski kocaları tarafından öldürülmüş kadınları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nasıl görmezden geliyor?

 

Bakanlık Verileri Neye Göre Hesapladığını Açıklasın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, takip ettiği davalarda, eylemlerde, kızlarını ve yakınlarını kaybeden ailelerle birlikte başka kadınların ölmemesi için, kadın cinayetlerinin durması için mücadele yürütmeye devam ediyor. Koruma yasasının uygulanması konusunda bakanlıkları harekete geçiren, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere yetkileri açıklama yapmaya çağıran Platformun kadın cinayetlerine dair tuttuğu veriler ve kaynakları ortada. 

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verileri ise önümüzdeki hafta Konya’da davası görülmeye başlanacak olan ölmeden önce yazdığı dilekçesinde ‘’ölümüme göz yumanlar bir kadın cinayetine daha sebebiyet vermiş olacaklar’’ sözleriyle akıllara kazınan Gülşah Öğretmen’i,

 

İzmir’de ölümünden bir gün önce katilinin sosyal medyadan ‘’Kaybedecek bir şeyim yok, en fazla senelerimi yer.’’diyerek göz göre göre öldürdüğü Pınar Ünlüer’i yok sayıyor.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadınların korunmasıyla ilgili esastan düzenlemeler yapması gerekirken, kadın cinayetlerini aile içi şiddet olayları diye sınırlayarak ele alması doğru değildir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öldürülen kadınlarla ilgili verileri neye göre hesapladığını kamuoyuna açıklamalıdır. 

 

Platformun Başvurduğu Kadın Cinayetleriyle İlgili Diğer Bakanlıkların Cevapları İse Şöyle Olmuştu:

Sağlık Bakanlığı, ellerinde öldürülen kadınlara dair herhangi bir veri çalışması olmadığını konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’na müracaat edilmesi gerektiği cevabını verdi.

 

İçişleri Bakanlığı, ellerinde herhangi bir veri olmadığını konuyla ilgili başvuruyu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yönlendirdikleri cevabını verdi.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, Veri Analiz Merkezleri’nin yeniden yapılandırma içerisinde olduğunu bu sebeple başvuruya karşılık veremeyecekleri cevabını verdi.

 

Adalet Bakanlığı, ellerinde var olan verileri platformla paylaşma yetkilerinin bulunmadığı cevabını verdi.

 

Jandarma Genel Komutanlığı, talep edilen istatistikî bilgilerin belirli aralıklara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gönderildiğini, bu verilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan ulaşılabileceği cevabını verdi.

 

 

 


  • YAZAR
  • Editor