Ankara : "Mücadele gün geçtikçe güçleniyor"
17.8.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu , Ankara 'da düzenli olarak yaptığı eylemlerinden birini daha bugün Güvenpark'ta saat 17.30 da gerçekleştirdi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği eylemde platformla birlikte mücadele eden kadınların aileleri de konuşma yaptılar.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara’da sistematik olarak yaptıkları eylemlerden birini gerçekleştirdi. 

 
Kadınlar korunmadığı için öldürülüyor
Atılan sloganlarla AKP hükümetinin Taksim’i binlerce polisle koruduğu halde karakola 150 metre uzaklıkta 27 bıçak darbesiyle öldürülen Beyaz Bal’ı neden koruyamadığı soruldu. Ocak ayında Ankara’da öldürülen Gönül Dilekçi’nin annesi Sultan Dilekçi,kızının katillerinin en ağır cezaya çarptırılmasını istedi..Başbakana kızımı neden koruyamadınız diyerek başbakana ve yetkililere seslendi.
Eylemde 31 Haziran’da öldürülen Zübeyde Ediz’in kızkardeşi  Hatice Sarı ve Siirt’te eşi tarafından öldürülen öğretmen Esin Güneş’in dayısı Mahmut Konuk da sloganlarla acılarını dile getirdiler.
 
Esin, Gönül, Zübeyde için mücadeleye devam edeceğiz
Platform Ankara temsilcisi Elif Aydın “ Şu anda aramızda Esin Güneş'in, Gönül Dilekçi'nin ve Zübeyde Ediz'in aileleri bulunmakta. Nasıl ki Esin Güneş'in ailesiyle birlikte hareket edip katilin ağır ceza almasını sağladıysak, Gönül ve Zübeyde kardeşlerimiz için de aynı adaletin tesis edilmesini sağlayacağız. Biz gün geçtikçe daha da güçleneceğiz. Kadın erkek bütün halkımızı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Destek veren basın emekçisi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.' dedi.
Atılan sloganlarla AKP hükümetinin Taksim’i binlerce polisle koruduğu halde karakola 150 metre uzaklıkta 27 bıçak darbesiyle öldürülen Beyaz Bal’ı neden koruyamadığı soruldu.
 
Bu kıyım bir an önce durmalı 
Daha sonra basın açıklaması okundu. Açıklamada : “Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak diyoruz ki ;Artık daha fazla sabrımız kalmadı öldürülen her kadın kardeşimizin ardından acımız ve öfkemiz katlanarak artmaktadır..Şimdi soruyoruz Devletin kadın cinayetlerini görmesi için daha ne kadar kadın kardeşimizin ölmesi gerekiyor? Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bu kıyımın biran önce durdurulması için devlet yetkililerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını, Adalet Bakanlığını, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve tüm idari ve adli makamları göreve çağırıyoruz .
 
Gönül için Adalet için Sincan Adliyesine 
Kadınların öldürülmeden önce korunması ve katillerin en ağır cezalarla yargılanması için öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri ile yıllardır sürdürdüğümüz haklı mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz.... “ diyen Platform 22 Ağustos Perşembe günü herkesi Gönül Dilekçi’nin 3. Duruşması için saat 10.00’da Sincan Adliyesi önünde olmaya çağırarak eylemine son verdi.