Platform Bursa'da Beyaz'ın hesabını sordu
18.8.2013
Her iki haftada bir kadın cinayetlerini durdurmak için eylemlerine devam eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu koruma altındayken öldürülen Beyaz Bal'a Bursa da sahip çıktı.

Bursa bugün saat 18.00’de Şehreküstü Fomara Meydanı'nda bir araya gelen Platform bu hafta da bayramın ikinci günü Taksim’de Tarlabaşı otobüs durağında 27 yerinden bıçaklanarak öldürülen Beyaz Bal’ın hesabını sormak toplandı.  

Beyaz Bal defalarca koruma talebinde bulunmasına rağmen polis merkezine sadece 150 metre mesafesinde öldürülmüştü.  

Konuşma yapan Platform Bursa Temsilcisi Elif Karan: “Beyaz kardeşimiz 27 yerinden bıçaklanarak öldürülürken polisler neredeydi? Kadınlar kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürülürken Beyaz Bal da boşanmak istediği için öldürüldü. Beyaz Bal’a 15 gün önce verilen çağrılı koruma onu korumaya yetmedi.” diye konuştu.  

Okunan basın açıklamasında ise bu hafta aynı gün içerisinde yine kocaları tarafından öldürülen iki kadına da değinildi. Platformun yıllarca sürdürdüğü mücadele boyunca devletin ve emniyetin kadın cinayetleri konusunda akıl almaz ciddiyetsizliğinin birçok kadının öldürülmesine yol açtığı vurgulandı.  

Başta hükümet olmak üzere emniyet güçlerinden ve katillerden hesap soran ve kadınlar öldürülmesin diye devleti göreve çağıran platform basın açıklamasını saat 18.30’da sonlandırdı. 


  • YAZAR
  • Editor