?Esin Güneş Davası Başladı
7.2.2013
Kocası ve kocasının arkadaşı tarafından düştüğü iddia edilen Esin Güneş'in davası bugün başlıyor. Davayı takip etmek için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da Siirt'e giderek Siirt Adliyesi'nin önünde oturma eylemi yapıyor.

Öğretmen Esin Güneş, Ağustos 2010'da uçurumun aşağısında ölü bulunmuştu. Kocası Güven Güneş, bir arkadaşıyla birlikte kayalıklara gezmeye gittiklerini ve Esin'in orada düştüğünü söylemişti. Esin'in uçurumdan aşağıya kademeli bir şekilde düştüğü belirlendi. Ancak ilk düştüğü yerden tekrar yuvarlanması için birinin onu itmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Esin2in ailesi, kızlarının düştüğüne inanmadıkları için Güven Güneş'ten şikayetçi olmuş ancak savci kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiği için ilk 1,5 yıl dava açılamamış, Avukatın itirazı üzerine sadece kamu davası açılmıştı.

 

30 Kasım 2011'de açılabilen davanın ikinci duruşmasında Esin'in ailesi, yakınları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Berfin Kadın Dayanışma Merkezi, avukatlar adliye önünde adalet nöbeti tutuyorlar.

 

"Davaların takipçisiyiz, Adaletin Sesini Susturmayacağız"
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Berna Görgülü'nün kadınlar adına yaptığı açıklamada, "İstanbul'dan, Diyarbakır'dan, Ankara'dan, Eskişehir'den, İzmir'den, Bursa'dan, Türkiye'nin her yerinden Esin'e sahip çıkmak için geldik. Takipçisi olduğumuz bütün kadın cinayeti davalarında olduğu gibi Esin öğretmende de tüm gerçekler ortaya çıkana dek davanın peşini bırakmayacağız." denildi. Münevver Karabulut'ta, Ayşe Paşalı'da mücadelenin kazandığından bahseden Görgülü, "Esin Güneş davasında adalet sağlanana kadar arkamızda binlerce kadınıan sesiyle burada olacağız" dedi.

 

Duruşma henüz başlamasa da kadınlar duruşmanın sonuna kadar nöbet tutmaya devam edecekler. Duruşmanın başlamasıyla Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcileri Berna Görgülü ve Nahide Kılıç davaya müdahil olmayı talep edecekler. Ayrıca duruşma 4 avukat gönüllü olarak takip edecek. Duruşmanın başlamasıyla birlikte an be an haber vermeye devam edeceğiz.