Kasım ayı kadın cinayeti gerçekleri
2.12.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Kasım ayı kadın cinayeti gerçeklerini açıklıyoruz ve yaptığımız açıklamayı paylaşıyoruz.

 2014 Kasım ayı kadın cinayeti gerçekleri gösteriyor ki omuz omuza verdiğimiz kadın mücadelemizle kadın cinayetlerini azaltmayı başardık. Kasım ayında Türkiye’de 15 kadın öldürüldü. Geçtiğimiz aya göre neredeyse yarı yarıya azalma gerçekleşti. Kasım ayında kadın cinayetlerini durdurmak için verilen mücadelenin güçlenmesi tüm kadınlara umut oldu, kadınların hayatını kurtardı.

 

Güçlü kadın mücadelesi kadın cinayetlerini geriletti

Kasım ayı kadın cinayetlerini durdurma mücadelesinin güç kazandığı bir ay oldu. Öncelikle 15 Kasım günü pek çok kadın kurumunun bir araya gelmesiyle düzenlenen Kadın Konferansı’nda yüzlerce kadın çözüm için buluşmuş ve kadın cinayetlerini durdurmak için somut talepler oluşturmuştu. Ardından ise Konferansı düzenleyen kadınlar omuz omuza vererek 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma günü için İstanbul ve Ankara’da büyük yürüyüşler düzenlemişti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 5 ilde birden eylemler gerçekleştirmişti. Mücadele ile dolu geçirdiğimiz Kasım ayında kadın cinayetlerini geriletmemiz bir tesadüf değil. Omuz omuza verdiğimiz kadın mücadelesi gösterdi ki, bir araya gelince kadın cinayetlerini azaltmayı başarıyoruz, durdurmayı da başaracağız.

 

Türkiye’nin her yerinde kadın cinayetlerini durdurmak için omuz omuza

Toplumdaki tüm kesimlerden kadınlar, kadın cinayetlerini durdurmak için dayanışmanın örnekleri sergiledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın da katıldığı Kadın ve Adalet Zirvesi’nde sormak istedikleri sorunun engellenmesi ve gözaltına alınmaları sonucunda Türkiye’nin her ilinden kadınlar dayanışma örneği gösterdi. Meclisten pek çok siyasetten vekil eylemlere katıldı ve Zirve’de soramadığımız soru Meclis’e taşındı. Bu sene 25 Kasım’da, Edirne’den Ardahan’a kadar Türkiye’nin pek çok ilinde tüm siyasi görüşlerden kadınlar kadın cinayetlerine çözüm istedi. Meclis’te 4 siyasi partinin de uzlaşmasıyla Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Komisyonu kuruldu.

 

Kadınlar haklarına kavuşmak isediği için ölüyor, bunun önündeki engelleri kaldıracağız

Verilerimizi incelediğimizde Kasım ayında öldürülen kadınların %60’ı kendi hayatlarına dair bir karar vermek istediği için öldürüldüğünü görüyoruz. Öne çıkan bir diğer olgu ise kadınların boşanmak ya da ayrılmak istediğinde hayatından olması. Kadınların %33’ü boşanmak veya ayrılmak istediği erkekler tarafından öldürüldü. Buna bağlı olarak kadınların %47’si kocaları tarafından öldürüldü.

 

Kasım ayında kadın cinayetlerini güçlü mücadelemizde azalttık; biz omuz omuza mücadeleyi büyüttükçe kadınların toplumdaki konumunu güçlendirdi. Ancak Tayyip Erdoğan’ın kadın erkek eşit değildir açıklamasının ardından üç kadın kardeşimizi kaybettik. Kadınların bedeller ödeyerek kazandıkları yüzyıllık eşitlik haklarına saldırıya, kadınlar anında mücadele ile yanıt verdiler. Önemli bir kamuoyu oluştu ve Erdoğan, Ayşenur İslam, KADEM adlı dernek “öyle demek istemediklerini” açıklamaya çalıştılar, geri adım atmak zorunda kaldılar. Eşitliğe saldırı sonrası üç kadın kardeşimizi ard arda kaybedişimiz, bu türden açıklamaların cinayetlere sebebiyet verdiğinin kanıtıdır.  Biz birlikte mücadele ettikçe kadın cinayetlerini azaltabildik, önümüzde engel oluşturan bu kadın düşmanı açıklamaları da durdurabiliriz. Bu kadınların hayatını önemsemeyen politikaları geriletebilir, sorumluları görevini yapmak zorunda bırakabiliriz. Omuz omuza ve sürekli mücadele ile kadın cinayetlerini azaltmayı başardık, durdurmayı da başarabiliriz. 

 

Kasım ayı kadın cinayeti gerçeklerine ulaşmak için tıklayınız.


  • YAZAR
  • Editor