2015 Şubat ayı kadın cinayeti gerçekleri
3.3.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak hazırladığımız 2015 Şubat ayı kadın cinayeti gerçeklerini paylaşıyoruz.

Kadınların kendi kararlarını aldıkları için öldürülme oranı artıyor 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak derlediğimiz verilere göre 2015 Şubat ayında 16 kadın kardeşimiz sadece kadın olduğu için öldürüldü. Boşanmak veya ayrılmak istediği için öldürülen kadınların oranı olan % 13 ile beraber, kadınların %94'ü kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kocası tarafından öldürülen kadınlardan birinin öldürülme nedeni belirlenemezken, kadınların neredeyse tamamının kendi iradesiyle aldığı kararlar için direnirken öldürüldüğü görülüyor.

 

Aynı şekilde kadın cinayetlerinin %94'ünde katil, kadın kardeşimizin bir yakını: 9 kadın kocası veya ayrıldığı kocası, 2 kadın erkek arkadaşı, 2 kadın babası ve 1 kadın oğlu tarafından öldürüldü. Tanımadığı kişi tarafından öldürülen 1 kadın kardeşimiz ise Özgecan Aslan.

 

4 kadın İzmir, 2 kadın İstanbul’da öldürülürken kadın kardeşlerimiz şubatta da daha çok büyükşehirlerde öldürüldü.

 

Kadınlar, kadın yakınlarıyla beraber öldürülüyor

 

Kadın kardeşlerimizden 5'i annesi, kız çocuğu ya da başka bir kadın yakınıyla beraber öldürüldü. Kadın katilleri, kadınların yaşam haklarını ihlal etmenin yanı sıra, kadın kardeşlerimizin yakını olan kadınların da yaşam hakkını ihlal ediyor. Toplumda kadın cinayetlerine ve kadına şiddete artan tepkisini gösterenler de kadın cinayetlerinde, artan oranda hayatını kaybediyor ya da yaralanıyor.

 

Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hemen yasalaşsın

 

Toplumun tepkisine tepki göstermesi gereken yetkililer, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını daha fazla kadın kardeşimiz öldürülmeden yasalaştırmalıdır. Ayrıca kadının kendi hayatına dair kararlarıyla yaşayabileceği ortamı sağlamak ve kadına karşı ayrımcılık ile erkek şiddetini geriletmek için etkin korumadan kadınların toplumsal koşullarını iyileştirecek kadın bakanlığına kadar kadınların tüm talepleri eksiksiz yerine getirilmelidir. 

2015 Şubat ayı kadın cinayeti oransal verilerine ulaşmak için tıklayınız.


  • YAZAR
  • Editor