2015 Mart ayında 33 kadın kardeşimizi kaybettik
2.4.2015
2015 Mart ayı kadın cinayeti gerçeklerini açıklıyoruz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak hazırladığımız kadın cinayeti verileri, kadın cinayetlerinde geçtiğimiz aya göre ciddi bir artış olduğunu gösteriyor. Mart ayında 33 kadın kardeşimizi kaybettik. Bu kadın kardeşlerimizin üçünün cinayet Mart ayında ortaya çıkarılmışken biri halen şüpheli durumunu devam ettiriyor.


En çok kadın cinayetinin Metropollerde olduğunu görüyoruz. İzmir ve İstanbul Mart ayında en çok kadın cinayeti olan aylar. Aynı gün içinde dört kadın kardeşimizi kaybettiğimiz günler bulunmakta.


Kadınlar yine en çok kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürüldü
Öldürülen kadın kardeşlerimizin %46’sı kendi hayatlarına dair karar vermek istedikleri için öldürüldüler. Bunu takiben ise %33 ile boşanmak istemeleri geliyor. Bilinmeyen, aydınlatılmamış kadın cinayetlerinin oranı ise %12. 2008’den bu yana tuttuğumuz verilerde görüyoruz ki kadın cinayetlerinde bir artış söz konusu. Ancak sabit kalan bir şey var. O da kadınların en doğal ve modern haklarından faydalanmak istedikleri için öldürüldükleri gerçeği.


Kadınların %40’ı kocaları tarafından öldürüldü. Boşanmak istemek, kendi hayatına dair karar vermek istemek kadınların modernleşen toplumda giderek artan talepleri olmakla birlikte en çok da aile içinde kadınların erkek egemenliğin engeliyle karşılaştığını görüyoruz.


Katiller cezaevinden ve askerden bile izin alıyor

Öldürülen kadın kardeşlerimizin hikayelerinde bu ay katillerin cinayeti işlemek için askerden ve cezaevinden bile izin alarak çıktıklarını görüyoruz. Hatta bizzat cezaevinde “pembe oda” içinde öldürülen bir kadın kardeşimiz de var. En korunaklı olması gereken yerlerde bile katiller cinayet işlemeye cesaret edebiliyor.


Kadın cinayetlerinin çözümü ağırlaştırılmış müebbet hapiste

Kadın cinayetlerini durdurmak için yıllardır verdiğimiz mücadeleden, takip ettiğimiz yüze yakın dava deneyimimizden biliyoruz ki kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması kadın cinayetlerinin çözümü için ilk adımdır. Kadın katillerini cesaretlendiren ve kadın cinayeti davalarında adaletsizliğin göstergesi olan kadın katillerine verilen cezai indirimlerin kaldırılması için mücadelemizi sürdürüyoruz.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması için Meclis’in peşindeyiz.  Meclis 7 Nisan’da kapanacak ancak biz meydanlarda yasanın peşinde olduğumuzu ve Meclis’in bir kez daha kadın cinayetlerini durdurmak için atılacak somut adımı atmadan kapandığını söylemek için Türkiye’nin pek çok ilinde eylemler yapacağız. Tüm kadın kardeşlerimizi de bizimle yürümeye çağırıyoruz.


2015 Mart ayı kadın cinayeti gerçeklerine ayrıntlı olarak ulaşmak için tıklayınız