2015 Mayıs ayında 22 kadın kardeşimiz öldürüldü
4.6.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Mayıs ayı kadın cinayeti gerçeklerini açıkladı

2015 Mayıs ayında 22 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların %50'si ise ayrılmak ya da boşanmak istedikleri için hayatını kaybetti. En çok kullanılan silah ise yine %50 oranında ateşli silah oldu.

Dini nikahın önünü açmak doğrudan etki eder

2015 yılının Mayıs ayı verilerini incelediğimizde kadınların %41'inin kocaları tarafından öldürüldüğünü görüyoruz. Kadınların boşanmak istediği için öldürülmesinin bu denli yüksek oranda yaşandığı ülkemizde ise bu ay Anayasa Mahkemesi'nin dini nikahı cezasız bırakması kararının kadınların yaşam hakkı üzerindeki etkisinin ne olacağını bize gösteriyor.

En çok kadın cinayeti İstanbul'da

En çok kadın cinayeti İstanbul'da işlendi, Mayıs ayında İstanbul'da 4 kadın öldürüldü. Genel duruma baktığımızda her ay kadınların en çok büyük şehirlerde öldürüldüğünü görüyoruz. Kadınların en çok boşanma hakkını kullanmak istedikleri, çalışmak istedikleri, kendi ayakları üzerinde durmak istedikleri illerde kadın cinayeti oranları yükseliyor.

Çözüm belli: kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet

Kadın cinayetleri ülkemizde kadınların ne bir kaderi, ne de bir tesadüf. Hazırladığımız verilerin de ortaya koyduğu gibi kadınların modern haklarına kavuşmak istedikleri için, boşanma, çalışma haklarından faydalanmak istedikleri için öldürüldüyorlar.

Meclis bu konuda kadınları görmezden gelemez. 2 yıl önce sunmuş olduğumuz kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması yeni göreve gelecek olan Meclis'in önüne alması gereken en elzem konulardan biridir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşeur İslam'ın bile artık kabul ettiği kadın cinayetlerindeki bu artış hızını ancak Hükümetin bu konuda somut adım atmasıyla çözebiliriz.

Mayıs ayı kadın cinayeti ayırıntılı verilerine ulaşmak için tıkalyınız
4.6.2015

Kadınlar Öldürülen Güllican, Dilan ve Rojda için Kartal Adliyesi'ndeydi