2013 Ocak-Şubat-Mart kadın cinayeti gerçekleri
9.8.2013
Basından elde ettiğimiz bilgilerden düzenlediğimiz 2013 yılının ilk üç ayındaki kadın cinayeti gerçeklerini açıklıyoruz : 2013 yılının ilk üç ayında 47 kadın kardeşimiz öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun medyaya yansıyan kadın cinayetlerine dayanarak hazırladığı 2013 yılının ilk üç aylık verileri, yetkili mercilerin üzerine düşeni yapmadığını bir kez daha gösteriyor. Verilere göre 2013 yılının sadece ilk üç aynında 47 kadın öldürüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, geçtiğimiz yıl başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı olmak üzere, yetkili tüm mercilerden meydana gelen kadın cinayetleri sayılarına dair ellerindeki verileri açıklamalarını talep etmişti. Bu talebe bakanlıklardan ellerinde veri olmadığına dair açıklama gelirken,  Jandarma genel Komutanlığı ellerindeki verileri Bakanlıklara gönderdiklerini söyleyerek adeta açıklamaları yalanlamıştı. Bunun üzerine 2012 verilerini açıklayan Platform Türkiye’de meydana gelen kadın cinayetlerine dair gerçekliği apaçık meydana koydu. Sadece 2012’nin son altı ayında 210 kadının öldürüldüğünü kaynak göstererek belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı ise sadece 155 kadının aile içinde öldürüldüğü söyleyerek, öldürülen pek çok kadının adını açıkladığı verilerde bile saymadı.

2013’te de cinayetler devam ediyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2013 yılının ilk üç ayına dair ortay koyduğu veriler, devletin hala görevinin başında olarak cinayetlerin durması için gereken önlemleri almadığını göstermeye yetiyor. 2013 yılının sadece ilk üç ayında 47 kadın öldürüldü. Bunlardan Uşakta eski kocası tarafından öldürülen Nermin Şen, tam 15 yıl önce boşanmış, koruma tedbiri altındayken öldürülmüştü. Katilini daha on gün önce Nermin Şen’i tehdit ettiği için tutuklandığı cezaevinden çıkmıştı. Sadece bu cinayet bile caydırıcı cezaların ve koruma hakkının önemini göstermeye yetiyor.

2013 yılının ilk üç ayında işlenen kadın cinayetlerinin verilerini açıklıyoruz. Medyaya yansıyan cinayetlerden elde ettiğimiz verilerle hazırladığımız istatistiklere ulaşmak için tıklayınız.