Ayten Demir yalnız değildir
16.3.2014
Adliye binaları adalet için mi var? Adalet sadece hırsızları, yolsuzları ve katilleri mi koruyor?

3 yıl önce eşinden boşanan ve çocuklarının velayetini almak için  Elazığ’da açtıgı davanın duruşmasına katılan Ayten Demir adliye binası önünde eski eşinin kardeşi tarafından öldürüldü. Aynı gün içinde Çağlayan’da Hanime kardeşimizi adliye önünde kaybettik. AKP, hırsızları serbest bıraktıkça, ülkede adaletsizlik arttıkça kadınlar da koruma altında olmalarına rağmen adliye kapıları önünde öldürülüyor. Bizler soruyoruz: Adliye binaları adalet için mi var? Adalet sadece hırsızları, yolsuzları ve katilleri mi koruyor?

 

Ayten Demir’in ve Hanime Arslan’ın aynı gün içinde adliyede öldürülmeleri bir tesadüf değildir. Bizler kadın cinayetlerini durdurmak için takip ettiğimiz davalarda o adliye kapılarından girmek istediğimizde güvenlik önlemi adı altında üstümüz aranıyor. Hanime kardeşimizi kaybetttiğimiz Çağlayan adliyesinde üstünde öldürülen kadın kardeşlerimizin resimlerinin olduğu kokartlarımız yine güvenlik önlemi adı altında çıkarttırılıyor. Koruma altındaki bir kadın tam da o adliye kapılarında öldürülürken güvenlik önlemleri neredeydi?

 

Kadınlar koruma haklarından faydalanmak için karakola gittiğinde alay edilerek evlerine geri gönderiliyor. İstanbul Üniversitesi öğrencisi Özge Gündoğan koruma istediğinde Güngören Polis Merkezin’de “bu sana ders olsun” cevabını aldıktan sonra halk otobüsünde kurşunlanarak öldürüldü. Adalet aramak için adliyelere giden kadınlar ise yine kamu görevlilerinin görevlerini yerine getirmemesi nedeniyle öldürülüyor. Polislerin, savcıların, hakimlerin kadınların değil katillerin yanında tutum almasının en açık sonuçlarını yaşıyoruz.Kadınların yaşam hakkının kamusal alanlarda yok sayılması, göz göre göre öldürülmeleri bu kadın düşmanlığının bir sonucudur.

 

AKP kendi yolsuzluklarını örtbas etmek için HSYK’da bir gecede değişiklik yapıyor. Hırsızları yargılamıyor, serbest bırakıyor. Tayyip Erdoğan Gezi’de başından gaz fişeğiyle vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın annesini yuhalatıyor. Kendi hırsızlıklarını aklamak için her şeyi yapıyor, halkın payına ise adaletsizlik düşüyor. Adaletsizliğin bu denli yükseldiği bu günlerde kadın kardeşlerimizin adaletin sağlanmadığı o adliyelerde öldürülmesi bir tesadüf değildir. Aile ve Sosyal Politiklar Bakanı Ayşenur İslam kadın cinayetlerini görmezden gelmeye devam ettikçe kadınlar adliye kapılarında öldürülüyor. Başbakan Tayyip Erdoğan hırsızları savundukça adaletsizlik yuvası haline gelen o Adliyeler kadınların hayatını kurtaramıyor.

 

Kadın katillerine indirim veren, koruma istediğinde savcılarının kağıt üstünde koruma verdiği Adliye kapılarının önünde olmaya devam edeceğiz. Kadın kardeşlerimizle birlikte adaletin sesi olmaya devam edeceğiz. Ayten Demir’in ailesine sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Bizler kadın kardeşlerimizin öldürüldüğü o adliye kapılarındayız, adalet sağlanana kadar mücadeleye devam eceğiz.