Asiye'nin ölümüne polis izin verdi
6.4.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfomu'nun 15 kez koruma istemesine rağmen korunmadığı için öldürülen Asiye Ülkü Korkmaz ile ilgili yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

Kayseri’de 23 yaşındaki kardeşimiz Asiye Ülkü Korkmaz 15 kez koruma başvurusunda bulunmuş olmasına rağmen korunmadı ve göz göre göre öldürüldü. Asiye uzaklaştırma kararı için başvurduğunda, başvurusu dikkate alınsaydı, polisler görevini yerine getirseydi Asiye kardeşimiz yaşıyor olacaktı.


Kadınlar korunmadığı için öldürülmeye devam ediyor. Asiye Ülkü Korkmaz defalarca polise başvurmasına rağmen korunmadı. Asiye kardeşimiz kocasından şiddet gördüğü için boşanmak istiyordu. Ancak öldürülmemek için devlete sığınmasına rağmen başvurduğu karakollar onu “kocandır” diyerek evine geri gönderdi. Korunmadığı için, kamu görevlileri görevlerini yerine getirmediği için kadınların yaşam haklarının ellerinden alınmasını kabul etmiyoruz.
 

Devlet Asiye’nin öldürülmesine rıza gösterdi


Mart ayında 24 kadın kardeşimizi kaybettik. Bu kadınların yarısı kocaları tarafından öldürüldü ve defalarca korunmak için mücadele ettiler. Asiye de bu kadınlardan biri. Öldürülmemek için daha ne yapmalıydı? Devlet kendisinden 15 kere koruma istemesine rağmen Asiye’yi korumayarak ölümüne rıza göstermiştir.
 

Ayşenur İslam kadın cinayetlerini daha ne kadar görmezden gelecek?

AKP hükümeti kadın düşmanlığına devam ettikçe kadınlar bunu hayatlarıyla ödüyorlar. Kadın cinayetlerini görmezden gelmeye devam eden AKP hükümeti, kadın cinayetleri kadınların kaderiymiş gibi açıklamalar yapıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam 14 yaşında kaybettiğimiz Kader kardeşimizin ardından erken yaşta evliliklerle ilgili “masumane” demişti. 20 yaşında kaybettiğimiz ve 2 kere koruma başvurusunda bulunmuş olan Özge Gündoğan’ın ardından “bilseydik korurduk” dedi. Ayşenur İslam kadın cinayeti gerçeğini bile ağzına almazken Tuzla’da üzerine benzin dökülerek yakılan kadın kardeşimiz için “Çocuklarımızı da hemen bakım altına aldık. Onlara her türlü psikolojik desteği vereceğiz. Onların istikbali için gereken her şeyi yapacağız”  dedi. Kadınlar koruma başvurusunda bulunduğunda görmezden gelen, öldürüldüklerinde bile kadının ismini ağzına almayan Ayşenur İslam harekete geçmek için kadınların ölmesini mi bekliyor?
 

“Beni sürekli polise şikayet ediyordu, öldürdüm”
 

Asiye’nin katili bu kadın düşmanlığından güç alarak öldürmesinin nedenini “beni sürekli polise şikayet ediyordu” diye açıkladı. Kadınlar koruma için polise gittiğinde evlerine geri gönderildikçe yasanın uygulanmamasından kadın katilleri cesaret alıyor. Bizler 6284 sayılı koruma kanunun uygulanmasını istiyoruz. Bu yasanın uygulanıp uygulanmaması kadınlar için yaşam ve ölüm arasındaki fark kadar nettir.  Kadın koruma yasasının göz göre göre uygulanmaması devletin kadın katillerine “git öldür, biz senin arkandayız” demesi anlamına geliyor.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizler AKP hükümetinin ve onun polislerinin korumadığı kadınların sesiyiz. Bilsinler ki korumadıkları her kadınla birlikte karakollarda, adliyelerde korumayanların karşısında olacağız. Koruma yasasını uygulattıracağız. Korumadıkları için öldürülen her bir kadının hesabını yüzler olup soracağız.