Kadınların Çalışma Hakkını Gasp Edemezsiniz
7.4.2014
AKP Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakiz, "dinen ve örfen" uygun olmadığını iddia ederek belediye başkan yardımcılığında ve belediye başkan vekilliğinde kadınlara görev verilmeyeceğini açıklayarak, açıkça anayasaya aykırı ifadelerde bulundu. Başkan Barakiz, 30 Mart'ta galip çıktığı seçimlerin ardından göreve gelir gelmez sağ siyasetin kadın düşmanı söylemini devam ettireceğinin sinyalini verdi.

AKP Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakiz, “dinen ve örfen” uygun olmadığını iddia ederek belediye başkan yardımcılığında ve belediye başkan vekilliğinde kadınlara görev verilmeyeceğini açıklayarak, açıkça anayasaya aykırı ifadelerde bulundu. Başkan Barakiz, 30 Mart'ta galip çıktığı seçimlerin ardından göreve gelir gelmez sağ siyasetin kadın düşmanı söylemini devam ettireceğinin sinyalini verdi.


 AKP'li başkanın toplantıda söylediği bu sözlerin ardından AKP'nin 3’ü kadın 20 belediye meclis üyesinden biri olan Nurten Ertuğrul, görevinden istifa etti.


 Bingöl’ün AKP’li Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin anayasaya aykırı bu sözleri, Türkiye’de kadını ötekileştiren anlayışın somut bir örneğidir.


 Zamanı geldiğinde siyasi partiler oy toplama adına kadınların emeklerini kullanmaktadır. Ancak kadın siyasetçilerin canla başla çalışarak kendilerine yerel siyasette yer açma çabalarına karşı alınan bu tutumlar, kadın düşmanı politikaların pekiştirilmesine yol açmaktadır. Köhneleşmiş örf ve adetler üzerinden oy kovalayan bu anlayışın ne özelde kadınlar için ne de genelde kamu yararı için hayırlı bir sonuç doğurmayacağı aşikardır.


 Kadınları sadece seçim zamanlarında hatırlayan ve aktif siyasi hayatın dışında tutmaya çalışan bu muhafazakar anlayışın siyasi meşruiyeti de şaibelidir. Kadınların siyasi temsil hakkını gasp etmek, onların kadına karşı toplumda yerleşmiş önyargıları kırmasını ve sosyoekonomik engelleri aşmasını engellemeye çalışan kasıtlı, siyasi bir eylemdir. Bizler, bu muhafazakar anlayışın şiddete maruz kalan kadınların uğradığı haksızlıkları normalleştireceğini ve kadın cinayetleri konusunda yasaların pratikte karşılığını bulmasına engel olacağını düşünmekteyiz.


 Bu yüzden, kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi ve kadın haklarının her alanda gözetilmesi için mücadelemize devam edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması!