Esther Parker Kardeşimizin Hesabını Soruyoruz
9.4.2014
Bodrum'da öldürülen Esther Parker için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yazdığı açıklamayı paylaşıyoruz.

Bodrum’da 39 yaşındaki yaşındaki ABD'li kardeşimiz Esther Giovanna Parker Sengir kocası tarafından 9 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.Katil İhsan Bora Sengir ifadesinde "Yemekte tartıştık. İkimiz de alkollüydük. Kızıp, bana tabak ve bardakları fırlatıp, küfür etmeye başladı. Ben de masadaki ekmek bıçağını alıp, korkutmak için rastgele savurdum. Sonrasını hatırlamıyorum" diyerek  daha önce de bir çok örneği olan cezada indirim almanın hesabını yaptı.Katiller mahkemede iyi hal gösterdikleri için,takım elbise giydikleri için ve akli dengesi yerinde değil numaraları yaptıkları için indirim alıyorlar.Mahkemelerde kadınları değil kadın katillerini koruyan hukuk sistemini değiştirmeyen hükümetten hesap soruyoruz.  
 
 

Kadın cinayetleri toplumun her kesiminden kadını hedef alıyor.Kadın kardeşlerimiz sadece kadın oldukları için öldürülebiliyorlar.AKP hükümeti ise kadınların en doğal haklarını kullanarak yaşamalarını sağlamak için kadın erkek eşitliğiyle ilgili düzenlemeler yapmak ve kadın cinayetlerinde ceza indirimlerini ortadan kaldırmak yerine yolsuzluklarını örtbas etmek için düzenlemeler yapmaya devam ediyor.

 

Katiler, devletin uyguladığı kadın düşmanı politikalarından ve ağır ceza vermeyen, cezada indirime giden kadın düşmanı yasalardan cesaret aldıkları için kadın cinayetleri gün geçtikçe artıyor.Kadın cinayetlerinin suç ortağı hükümet kadın sadece evinde sıkışıp kalsın istiyor ve kadın kardeşlerimiz kendi hayatıyla ilgili karar aldığı için öldürüldüğünde caydırıcı hiçbir açıklama yapmayıp kadın düşmanlığına devam ediyor. Bizler buna karşılık daha once nasıl öldürülen kardeşlerimiz için adliyelerde,meydanlarda mücadele ettiysek mücadelemize devam edeceğiz.Kadın düşmanı hükümetten,korumayan polisten,cezada indirime giden mahkemelerden hesap soracağız!
 
 

Aile ve sosyal politikalar bakanı Ayşenur İslam’a buradan sesleniyoruz ya kadın düşmanı söylemlerini bir kenara bırakıp kadın cinayetlerini durdurmak için harekete geç ya da o koltuğu işgal etme!

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak öldürülen bütün kadın kardeşlerimize adalet için mücadelemizde kararlıyız. Esther Parker kardeşimize sahip çıkıyoruz. Esther kardeşimize adalet  için davanın takipçisi olacağız.
 

Esther Parker kardeşimizin ailesi adalet mücadelesinde yalnız değildir. Yaşam hakkımız  için bütün kadın katilleri en ağır cezayı alana kadar adliye kapılarından ayrılmayacağız. Bütün kadın kardeşlerimiz için adalet sağlanana kadar adliye önlerinde haykıracağız:
 

Kadınların kaderi ölüm olmayacak!