Yasa yoksa sorumlusu AKP'dir
26.4.2014
Bekir Bozdağ kadın cinayeti verilerini yasa olmadığı için bilemeyeceklerini söylemesinin ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz.

AKP hükümeti kadın düşmanı tavrını sürdürüyor. Adalet Bakanlığı kendisine yöneltilen ve kadın cinayeti verilerinin açıklamasının istendiği soru önergesine yasa olmadığı için elimizde veri yok cevabıyla karşılık verdi. Bekir Bozdağ’nın verdiği bu cevabı kabul etmiyoruz. Beş yıl içinde öldürülen yüzlerce kadın kardeşimizin hesabını hükümetten soruyoruz.
 
Yasa yoksa çıkartmak sizin göreviniz
        Adalet Bakanlığı, ülkenin en büyük sorunlarından bir tanesi haline gelen kadın cinayetlerinin istatistik bilgilerini nasıl olur da tutmuyor? Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada TCK’da özel düzenleme olmaması nedeniyle verileri bilemeyeceklerini söylüyor. Bu düzenlemeyi yapmak AKPhükümetinin işidir. Biz AKPhükümetinin yapmadığını yaparak bir düzenleme önerdik. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizim mecliste TCK’ya sunduğumuz ek madde önerimizi yok sayan AKP’nin elimizde “özel düzenleme yok” demesini kabul etmiyoruz.
 
Var olan düzenlemeleri bile uygulamıyorsunuz
        6284 nolu kadın koruma yasası var olmasına rağmen uygulanmıyor. Eğer Bakan Bozdağ yasanın olmamasından şikayet edecekse kadın cinayetlerinin önünü alacak olan hali hazırda var olan yasanın uygulanmamasını kendine dert etsin. Emniyete koruma için başvuran kadınlar “bu bizim işimiz değil” cevabı alıyorsa, adliyelerde savcılarla görüşebilmek için günlerce çabalıyorlarsa bunun sorumlusu AKP hükümetidir. AKP hükümeti , kadın cinayetlerini uzaktan seyretmeye ve “bilemeyiz” açıklamalarını yapmaya devam edemeyecek.
 
AKP’nin yapmadığını kadınlar yapacak
       AKP “yasa yok” açıklamaları yaparak görevlerini yerine getirmezse kadınların yaşam hakkı için çıkması gereken yasanın peşinde biz olacağız. Meclise sunduğumuz ve kadın katillerine ağır ceza verilmesini öngören yasamız çıkana kadar mücadele edeceğiz. AKP’nin elinde kendi çıkarına yasa çıkartma yetkisi varsa, kadınların yararına da yasa çıkartma yetkisi vardır.  AKP’nin bu yetkisini kullanmadığını, elindeki imkanları kadınların hayatını kurtarmak için kullanmadığını halk biliyor. Tayyip Erdoğan seçimlerde kadınları gece gündüz seferber olmaya çağırıyorsa, kadınların yaşam hakkı için yasa da çıkartmak zorundadır. Bizler TCK’ya sunduğumuz ek maddenin takipçisi olmaya devam edeceğiz.
 


  • YAZAR
  • Editor