Önce kadın koruma yasasını uygulayın
27.4.2014
Ayşenur İslam kadın cinayetleri konusunda yasayla ilgili olarak "yöntemi değiştireceğiz" açıklamasını yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun bu açıklamayla ilgili yazdığı yazıyı paylaşıyoruz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam kadın cinayetleri konusundaki sessizliğini bozdu. Bekir Bozdağ’ın yasa olmadığı için kadın cinayeti verileri elimizde yok demesinin ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak yasayı çıkartması gerekenin AKP olduğunu söylemiş ve AKP’nin yapmadığını yaparak TCK’ya bir ek madde önerisi sunduğumuzu açıklamıştık. 

 
Kadın cinayetlerine sadece seyirci kalan  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının  bu konuyu gündemine alması olumlu bir gelişmedir.Ayşenur İslam göreve gelmesinden bu yana ilk defa sessizliğini bozarak bu konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapma ihtiyacını duydu. 
 
Yasayı etkisizleştiren şey yasanın kendisi değil uygulanmayışıdır
 
Ayşenur İslam yaptığı açıklamada “Doğru argümanları mı kullanıyoruz, yoksa havanda su mu dövüyoruz. Bütün bunları analiz etmek için tarama çalışması başlattık. Verilerde iyileşme yoksa yöntemi değiştireceğiz” diyor. 6284 sayılı kadın koruma yasasının çıkmasından bu yana yasanın uygulanmadığı her an kadınların öldürüldüğünü, uygulandığında ise hayatları kurtardığını gördük. Ne yazık ki yasa uygulanmıyor, yasayı uygulatmak yine bize düşüyor.
 
Kadınları korumayan AKP görevini yerine getirsin
 
Kadınlar karakola gittiğinde polislerden “elimizde polis yok, hep sizi mi koruyacağız” cevabını alıyor. Savcılığa başvurmak istediklerinde savcıyla görüşmek için günlerce adliyede bekliyorlar. Muhterem Göçmen koruma kararı olmasına rağmen başvurduğu polislerden “bütün polisler gezide, size polis yok” cevabını aldıktan bir kaç gün sonra öldürülüyorsa, nice kadınlar koruma kararı olmasına rağmen öldürülüyorsa bu yasanın uygulanmamasından kaynaklanmaktadır. AKP öncelikle yasayı uygulayacak, görevini yerine getirecek.

Kadınlardan tepki gelince AKP yine “erkekler mağdur” dedi
 
Ayşenur İslam’ın kadınların bu tepkisine karşılık yaptığı açıklamanın ardından AKP’li “aile danışmanları”  ellerinden gelse  kadın koruma yasasının yürürlükten kaldırılmasını önerecekler. Yasadan dolayı erkeklerin mağdur olduğunu ve bunun şiddeti arttırdığını söyleyen “aile danışmanları”na hatırlatmak isteriz ki kadınlar bu yasa uygulanmadığı için öldürülüyor. Boşanmak istediği için ölüm tehditleri alan kadınlar hakları olduğu yasadan faydalanmak için devlete başvurduklarında geri çevriliyor ya da sadece kağıt üstünde kalan koruma alabiliyor. AKP öncelikle kadınların öldürülmesini engelleyecek olan önleyici hapis cezasını uygulasın. 6284 sayılı kanunda var olan önleyici hapis cezası daha bir çok düzenleme gibi neredeyse hiç uygulanmıyor. 
 
Yasanın daha etkin hale getirilmesi elbette bir ihityaçtır. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki bu yasa var olduğu haliyle bile uygulanmamaktadır. Bu yasanın uygulanmasından sorumlu olan da bizzat bu bakanlıktır, hükümettir. 
 
“Yöntemi değiştireceğiz” diyen Ayşenur İslam’a sesleniyoruz : yöntem değiştirmesi gereken hakkımız olan yasayı uygulamayan AKP’dir.