Kadın cinayetlerine duvar öreceğiz
4.5.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun son günlerde yaşadığımız kadın cinayetleriyle ilgili açıklamasını yayınlıyoruz. Kadınlar kafaları duvara vurularak öldürülürken Platform "kadın cinayetlerine duvar öreceğiz" diyor.

6 günde tam beş kadın kardeşimiz öldürüldü.Biz kadın cinayetlerinin durması için 6284 sayılı kanunu uygulatmaya çalışırken, TCK' ya sunduğumuz kadın cinayetlerinin nitelikli halden sayılmasına dair ek madde önerimizi Meclise kabul ettirmeye uğraşırken,bakanların ağzından yine inciler dökülmeye başladı. Ne acı gerçektir ki elimizde kadın cinayetlerine ilişkin veriler yok cevabını da duyduk. İşte kadın cinayeti gerçekliğini yok sayan bakanlara son 6 günlük rapor.

Kadınlar işkence görerek öldürülüyor. Banu Kesler Muğla’da sokak ortasında nişanlısı tarafindan kafası duvara vurularak öldürüldü. İstanbul Bağcılar’da Remziye Eripek evinde eşi tarafından dövülerek öldürüldü. Kadın katilleri « tartıştık, öldürdüm » soğukkanlılığıyla cinayeti kabul ediyor.  


Yozgat'ta bir kadın kardeşimiz evinde kocası tarafindan tabancayla vurularak öldürüldü.


Aynı gün Amasya’da boşanmak istedigi eşi tarafindan öldürülen Şeyma kardeşimizi unutmayalim. Uzaklaştırma kararı olmasına rağmen Murat Ş. herkesin gözü önünde Şeyma’yı sokak ortasında öldürdü. Uzaklaştırma kararı ihlalinde önleyici hapis cezası önleminin hiç uygulanmaması nedeniyle var olan koruma yöntemleri etkisiz kalıyor. Murat Ş. cesaretini koruma kararlarını uygulamayan kamu görevlilerinden alıyor.


İstanbul’da eşcinsel bir kadın, ilişki yaşadığı kız arkadaşı Seher Demir’i, bir erkekle ilişkisi olduğunu öğrenince bıçaklayarak öldürdü. Seher Demir kardeşimiz de kadın olduğu için, diğer tüm kadın kardeşlerimiz gibi kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürüldü.


Son bir kaç günün acı blançosu böyleyken birkaç hatırlatma daha yapmak isteriz. Bu ülkede AKP hükümeti kadın düşmanlığı yaptığı için, kadınlar korunmadığı için öldürülüyor. O kocaman adalet saraylarımız kadınlara mezar oluyor. Koruma talebi sadece talep olarak kalıyor. Yasalar caydırıcı olmadığı için kadın katilleri adeta korumayan devletten, polisten cesaret alıyor. Bizler adaletin sadece bakan çocukları ve eşlerine olmadığını bilmek istiyoruz. Bir gecede değiştirilebilen yasaların varlığından haberdar iken isteklerimizin çok zor olmayacağını, olamayacağını biliyoruz.


Geçtiğimiz günlerde Ayşenur İslam kadın cinayetleri konusunda yaptığı açıklamada “Doğru argümanları mı kullanıyoruz, yoksa havanda su mu dövüyoruz. Bütün bunları analiz etmek için tarama çalışması başlattık. Verilerde iyileşme yoksa yöntemi değiştireceğiz” dedi.AKP hükümeti olan yasanın yani 6284 sayılı kanunun uygulanmasını sağlarsa, Ayşenur İslam'ın yöntem değiştirmesine gerek kalmayacağını bir kez daha söylemek isteriz.


Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformu olarak biliyor ve inanıyoruz ki koruma kanunu uygulanırsa kadın cinayetlerini durdurabiliriz. Böylece  koruma talebimiz reddedilemez, yaşama hakkımız engellenemez. Bu sebeple hakkımız olan yasayı uygulatmak, görüyoruz ki yine biz kadınlara düşüyor. Kadın kerdeşlerimiz yalnız değildir ve bu yolda asla yalnız yürümeyecektir.