Şiddet uygulayan koca ödüllendirilmesin
7.5.2014
Hakkında uzaklaştırma kararı olan erkekler için Emniyet ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ortaklaşa projesi "terapi merkezleri" ile ilgili Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun açıklamasını yayınlıyoruz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Eminiyetin ortaklaşa yaptığı yeni proje açıklandı. Gündem meclisteki partiler dahil artan kadın cinayetleri ve çocuk cinayetleriyle ilgili ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının görüşülmesi iken emniyet “mağdur” erkekler için çılgın projesini kamuoyuna sundu.
6284 sayılı kadın koruma kanununda öngörülen etkin koruma yöntemlerin

den biri  uzaklaştırma kararırıdır. Uzaklaştırma kararı için pek çok kadın emniyete başvururken AKP çevresinden uzaklaştırma kararının erkekleri “ne kadar mağdur” ettiği açıklamaları yapılıyor. Biz çok iyi biliyoruz ki uzaklaştırma kararı doğru uygulandığında kadınların hayatta kalmasını sağlayacak yöntemlerden biri. Ancak var olan koruma yasasını dahi uygulamayan AKP yasayı baltalamak peşinde.


Uzaklaştırma kararını uygulamıyorlar


Uzaklaştırma kararı olmasına rağmen kadınlar öldürülüyor. Üstelik de sokak ortasında, herkesin gözü önünde. Son olarak Amasya’da öldürülen kadın kardeşimizin uzaklaştırma kararı vardı. Ancak kocası sokak ortasında bıçaklayarak Şeyma’yı öldürdü. Uzaklaştırma kararı ihlal edildiğinde kadınlar karakola başvurduğunda aldıkları cevap yasada bu şekilde geçmediği halde “üç kez ihlal edildiğinde işlem yapıyoruz” oluyor. Var olan yasada uzaklaştırma kararı ihlal edildiğinde önleyici hapis cezası olmasına rağmen uygulanmıyor bile.


AKP’ye göre hep erkekler mağdur


Kadınların hayatını kurtarmak için yasada yer alan uzaklaştırma kararını bile uygulamayan emniyet kadın katilleriyle işbirliği yapmaktadır. Var olan yasanın uygulanmasını sağlamak yerine elindeki imkanları yine kadınların yararına kullanmıyor. Kendilerine gelen onlarca başvuruya rağmen kadın koruma yasasıyla ilgili bakanlığa başvurmamış olan Emniyet eşlerine şiddet uygulayan erkekler için bir proje geliştirilmesi için başvuruda bulundu.


Bu sefer de erkekler için çılgın proje


Uzaklaştırma kararı olan erkekler için “terapi” merkezi Ankara’da açılacak. İçinde spor salonu, 24 saat sıcak su ve internet olan merkezde koca, şiddet terapisi görüp rehabilite edilecek. En çok 10 gün kalacak. Masraf bakanlıktan karşılanacak. Yaşam koçları tarafından rehabilite edilecekler. Stres atmaları için çeşitli etkinlikler düzenlenecek.


Böyle sığınmaevi kadınlar için yok


İlki Ankara’da açılacak olan bu merkezin imkanlarını düşündüğümüzde kadın sığınmaevleriyle ilgili Bakanlığın imknaları geliştirmek adına ne yapacağını sormak istiyoruz. 2013 yılında tüm Türkiye’de tek bir sığınmaevi açan AKP kadınların şiddeti ve ölümü göze alarak sığınmaevlerinde kalamadıklarının farkında mı?


Emniyet böyle yapınca kadın katilleri canlı yayında konuşuyor


Geçtiğimiz gün bir televizyon kanalında evlendirme programında bir kadın katili canlı yayında rahat rahat iki kadını nasıl öldürdüğünü anlattı. İndirim aldığı için cezasını yatıp çıkan adam şu an elleri kolları serbest dolaşıyor ve bir canlı yayında dahi kadın cinayeti işlediğini cesaretle anlatabiliyor. Kadınların korunmak için daha çok imkana ihtiyacı varken, var olan yasayı bile uygulamayan emniyet ve bakanlık elindeki imkanları kadınların hayatını kurtarmak için değil de şiddet uygulayan erkekleri ödüllendirmek için kullanırsa kadın katillerine cesaret vermeye devam edecektir.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın son günlerde yaptıüı kadın cinayetlerinin cezalarının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olmasıyla ilgili ve kadın koruma yasasını netkin hale getirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamaları takip ediyoruz. Biz icraat görmek istiyoruz.