Suriye'li Kadın Kardeşimiz Yalnız Değildir
6.6.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun, Beyoğlu'nda bir çanta içerisinde cesedi bulunan Suriye'li kadın kardeşimiz ile ilgili yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

İstanbul Beyoğlu’nda çanta içinde parçalanmış olarak bulunan kadın cesedi kadın için yasanın, kadınlar için yaşama haklarının elinden alınmaması özgürce yaşayabilmesi için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

 

 

 

Kadın kardeşimiz Türkiye’de kendine yeni bir hayat kurmak istemiş ve yine kendi hayatı için kendi kararlarını almak istediği için abisi ve babası tarafından vahşice öldürülmüştü. Kadınlar yeni kararlar almaya çalışırken, kendi hakları olan özgür bir yaşam elde etmeye çalışırken öldürülmeye devam ediyor. Yeni çıkacak olan yargı paketinde kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştıracağına dair sözünü tutmayan AKP kadın katillerinin önünü açıyor , her geçen gün kadınların yaşam haklarını elinden almaya devam ediyor.

 

 

 

2009 yılında  bir çöp konteynırında başı gövdesinden ayrılmış halde bulunan Münevver Karabulut cinayetinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen gerekli yasalar gerekli cezalar uygulanmadığı için kadınlar hala aynı şekilde öldürülmeye devam ediyor.

 

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizler Meclis’e kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştıracak ek madde önerisini sunmuş, kadın cinayetlerine en ağır cezayı istemiştik. Fakat Meclis gündeminde sunduğumuz bu madde yine yoktu. Meclistekilere soruyoruz. Kadın cinayetlerinin gündeminize alabilmeniz için daha kaç kadın kardeşimizi kaybedeceğiz? Her geçen gün kadınların yaşam hakları ellerinden alınırken daha ne kadar sessiz kalacaksınız?

 

 

 

Kadınlar için yasanın gerekliliğini bir çok kez dile getirdik. Kadın için yasa yaşam demek, özgürlük demek.  AKP’nin önemsemeyerek Meclis’e taşımadığı yasa kadınların güvencesidir. Kadınların yaşaması için yasa şart!

 

 

 

Buradan AKP’ye sesleniyoruz. Kadınlar yaşam haklarını istiyorlar, bundan daha doğal ne olabilir? Günde 5 kadın öldürülürken hala kadın cinayetlerini meclise taşınmayan tüm vekillere sesleniyoruz. Çocuk evliliklerini masumane olarak yorumlayan, çocuklarımıza çığlık atmalarını öğretmemiz gerektiğini öneren Ayşenur İslam’a bizler de kadın için yasayı gündeme getirerek artık gerekeni yapmasını öneriyoruz. Sizler sessiz kaldıkça katiller kadın kardeşlerimizi öldürmeye devam ediyor. Sizler susuyorsunuz, ama bizler hep olduğu gibi yine meydanlarda olacağız. Kadınların yaşam haklarını kazanana, kadın katilleri için ağır cezaları yasalaştırana kadar susmayacağız.