Zeynep kardeşimiz yalnız değildir
13.6.2014
İstanbul Sancaktepe'de başından vurularka halde öldürülmüş olarak bulunan Zeynep E. ile ilgili Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz.

İstanbul Sancaktepe’de bir kadın kardeşimizi kaybettik. Başından silahla vurularak öldürülen Zeynep E. eşinden boşanmak istiyordu. Kendisinden en son 15 gün önce boşanmak istediği eşiyle görüşmeye gitmeden önce haber alınmıştı.

Kadın cinayetlerinin arttığı günleri yaşıyoruz. Bu Mayıs ayında geçtiğimiz seneye göre kadın cinayetleri %100 arttı. Bu artış tam da bizim Meclis’e gittiğimiz ve hükümete kadın kardeşlerimizin öldürülmemesi için gerekli düzenlemeyi önerdiğimiz günlerde oluyor. Çünkü AKP halen yeni yargı paketine kadın katillerine cezai indirim verilmesinin önünü açan yeni ifadeler ekliyor, toplumun bu sorununu çözmek için yapılan kadınların önerisini yok sayıyor.

 

Zeynep E. kardeşimizin katili halen belirlenemedi. Öncelikle acilen Zeynep kardeşimizin katilinin ortaya çıkartılmasını istiyoruz.

 

Zeynep kardeşimizin cesedini karne almaya giden öğrenciler buldu. Kadınlar sokak ortasında, parklarda göz göre göre öldürülmeye devam ederken AKP halen yeni yargı paketinde kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbeti yasalaştırmıyor. Geçen yıla göre %100 artan kadın cinayetlerinin sorumlusu, kadınlar için elindeki yetkiyi ve imkanları sadece kendi yararına kullanan AKP’dir.

 

Kadınlar için yasa çıkartmak için hükümet daha neyi beklemektedir? Biz Platform olarak Meclis’e kadınlar için yasayı üç kez sunmamıza rağmen AKP’den aldığımız cevap yasa önerimizi bir kez daha sunarsak belki değerlendirebilecekleri oldu.  Son olarak 31 Mayıs’la ilgili halkı Taksim’e sokmamak için Tayyip Erdoğan A’dan Z’ye tedbir dedi, ancak görüyoruz ki kadınlar için tedbirin halen A’sı bile yapılmıyor. Zeynep kardeşimizin  okul yolu üzerinde başından vurularak öldürülmesi bir tesadüf değildir.

 

Yine İstanbul’da geçtiğimiz günlerde Suriyeli bir kadreşimiz parçalara ayrılmış halde bir valizin içinde bulundu. Suriye’deki kocasının yanına gitmek istemediği için öldürüldü. Bizler artık kadın kardeşlerimizi kaybetmek istemiyoruz. Kadınlar için yasanın kabul edilmesi için mücadelemiz devam edecek.