Fatma Balaban'ın hesabını soracağız
18.6.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Fatma Balaban'a sahip çıkıyoruz. Öldürülen tüm kadın kardeşlerimizin olduğu gibi, Fatma kardeşimizin ailesi de yalnız değildir. Fatma Balaban'ın katili hak ettiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının alana dek, mücadelemizi sürdüreceğiz ve Fatma kardeşimizin ailesinin yanında olacağız.

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde kocası Kemal Balaban tarafından göğsünden bıçaklanan 40 yaşındaki Fatma Balaban, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 20 yıllık eşi Fatma Balaban’a daha önce de şiddet uyguladığı bilinen katil Kemal Balaban, İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek suçunu itiraf etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Fatma Balaban’a sahip çıkıyoruz. Öldürülen tüm kadın kardeşlerimizin olduğu gibi, Fatma kardeşimizin ailesi de yalnız değildir. Fatma Balaban’ın katili hak ettiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının alana dek, mücadelemizi sürdüreceğiz ve Fatma kardeşimizin ailesinin yanında olacağız.
 
Yasa, yaşam demektir
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bir kez daha vurguluyoruz. AKP, kadın katillerini koruduğu kadar, kadınları korusaydı, kadınların yaşam hakkı uğraşsaydı, Fatma kardeşimiz şu an hayatta olabilirdi. Kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmadığı her gün kadın kardeşlerimizin öldürülmesine adeta zemin hazırlanıyor. Her zaman söylüyoruz; yasa demek, yaşam demek!
 
Ağırlaştırılmış müebbet yasalaşmadı, Fatma kardeşimiz öldürüldü
 
AKP, kadın ve çocuk cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yeni yargı paketine almadı. Yani öldürülen kadın kardeşlerimizin ailelerine verdiği sözü tutmadı. Ve kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olmaksızın yeni yargı paketinin mecliste kabul edildiği gün, Fatma Balaban kardeşimizi kadın cinayeti sonucu kaybettik. Buradan bir kez daha hatırlatıyoruz; ağırlaştırılmış müebbet gerçekleşene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz, kadın kardeşlerimizi bu yolda asla yalnız bırakmayacağız.
 
Fatma Balaban kardeşimizin hesabını soracağımızı, Fatma kardeşimizin ailesinin asla yalnız olmadığını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bir kez daha haykırıyoruz. Fatma Balaban kardeşimizin ailesinin, adalet mücadelemizi birleştirmeye çağırıyoruz.