Yasemin kardeşimiz yalnız değildir
24.6.2014
Kocası tarafından öldürülen Yasemin Yalçın kardeşimizle ilgili olarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun yazdığı açıklamayı paylaşıyoruz.

Eskişehir’de kocası Tuncay Yalçın tarafından göğsünden, kolundan, bacağından bıçaklanarak  ağır yaralanan 54 yaşındaki Yasemin Yalçın hastaneye kaldırılmıştı. Boşanma davası  bulunan ve koruma talebinin olduğu bilinen Yasemin Yalçın bugün hayatını kaybetti.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Yasemin Yalçın’a sahip çıkıyoruz. Öldürülen tüm kadın kardeşlerimizde olduğu gibi Yasemin kardeşimizin  ailesi de yalnız değildir.

 

Yasa yaşam demektir

 

Biz, kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak meydanlarda, adliye önlerinde, meclis önlerinde söylediğimizi bir kez daha üstüne basarak söylüyoruz. Yasa kadın için yaşam demektir. Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet verilmelidir. Caydırıcı ceza uygulanmalıdır diye tüm kamuoyuna ulaşacak şekilde her yerden sesimizi duyurduk.  Akp hazırladığı yargı paketinde ise kadının adını bile geçirmedi. Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet vermek yerine indirimlerle cinayetleri yasalaştırma yolunda adım attı. Kadın düşmanlığına devam etti .

 

Kadınların korunması ile ilgili yasayı geçtiğimiz yıllarda nasıl çıkardıysak er ya da geç katillerin ağırlaştırılmış müebbet alması içinde gerekli yasayı çıkaracağız. Akp kadınlar ile ilgili önergeyi dikkate almadı. ‘’Akp’nin paketi kadını öldürüyor’’  dedik tüm kadınlarla meydanlarda yargı paketini  veto ettik.

 

Kadın cinayetlerini durdurmak için Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasını durdurmak zorundayız. Kadın katillerinin önünü açan, kadın düşmanlığı politikalarına devam eden Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olamaması için elimizden geleni yapacağız.

 

Yasemin kardeşimizin ailesi asla yalnız değildir

 

Kadınlar için yasa mücadelesine devam edeceğiz. Yasemin kardeşimiz caydırıcı cezanın olmamasından hayatını kaybetmiştir.  Yasemin kardeşimiz hesabını soracağız. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Yasemin kardeşimizin ailesinin asla yalnız olamadığını haykırıyoruz. Yasemin Yalçın kardeşimizin ailesiyle birlikte adalet mücadelemizi birleştirmeye çağırıyoruz.


  • YAZAR
  • Editor