Emine kardeşimizin hesabını soruyoruz
3.7.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Bilecik'te öldürülen Emine Baş için yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz.

Bilecik’te yaşayan Emine Baş kardeşimiz, 3 yıl önce boşandığı kocası tarafından, evinin önünde silahla vurularak ağır yaralanmış daha sonra da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.Katil Levent S. İse tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

 

Devlet en az üç çocuk doğurun demeyi biliyor ama kadınları korumuyor. Aile birliğinin bozulmaması gerekçesiyle “kol kırılır yen içinde kalır” mantığından yola çıkan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı boşanan kadını, boşanma sürecinde de boşandıktan sonra da korumuyor.Eski kocası Emine kardeşimizi, çocukları yüzünden tartıştığını iddia ederek öldürüyor. Buradan kadın düşmanı Akp’ye söylüyoruz madem üç çocuk doğurun demeyi biliyorsunuz üç çocuğu olan Emine kardeşimizi korumayı da bilseydiniz.

 

Akp’nin kadın düşmanı politikaları her gün bir kadın kardeşimizi daha canından ediyor.En doğal insani hak olan yaşam hakkı bile elinden alınan kadınlara etkin koruma sağlanmıyor ve kadın cinayetleri günden güne artarak devam ediyor.

 

Kadınlara  koruma katillere ağır ceza

 

Daha önce de söylediğimiz gibi kadınlara etkin koruma sağlanırsa ve kadın katillerine caydırıcı olması yönüyle ağırlaştırılmış müebbet verilirse kadın cinayetlerini durdurmak mümkün.Ancak biz “kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet verilmeli” dedikçe hükümet kadın düşmanı politikalarını sürdürmeye devam ediyor.Meclisten geçen ve Cumhurbaşkanının onayladığı yeni yargı paketiyle kadın katillerine indirimin yolları açılıyor.

 

Emine kardeşimizin ailesi yalnız değildir

 

Bizler daha önce nasıl öldürülen kadın kardeşlerimizin hesabını sorduysak Emine kardeşimize de sahip çıkıyoruz. Emine kardeşimizin ailesi yalnız değildir.Emine kardeşimize adalet mücadelemizde ailesini de mücadelemizi  birlikte yürütmeye , Emine kardeşimizin hesabını birlikte sormaya çağırıyoruz.

 

Asla yalnız yürümeyeceksin

 

Kadınlara etkin koruma, kadın katillerine ağır  ceza verilene kadar ve kadın cinayetleri durana kadar bu uğurda verdiğimiz mücadeleye devam edeceğiz.hiçbir kadın kardeşimiz yaşam hakkı mücadelesinde asla yalnız yürümeyecek.


  • YAZAR
  • Editor