Hediye için acil alarm
26.7.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Bağcılar'da kocası tarafıdnan öldürülen Hediye Öztürk için yaptığı açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Bağcılar’da Hediye Öztürk adında kadın kardeşimiz kocası tarafından öldürüldü. Henüz 26 yaşında, bir çocuk annesi Hediye’yi kaybetmemizle birlikte aynı günde Denizli’de de bir kadın kardeşimizi daha kaybettiğimiz haberini aldık. Kadın cinayetleri toplumumuzun kanayan yarası olmaya devam ediyor.

 

Kocası Hediye’yi öldürdükten sonra üç gün boyunca evinde saklıyor. Bedenini yok etmek için yola çıktığında yakalanıyor. Katillerino kadınların bedenine, mezarına bile tahammülleri yok. Aynı AKP hükümetinin yasalarda kadınları yok sayması gibi öldürdükleri kadınların ismini dahi yok etmek istiyorlar.

 

Hediye’nin  gencecik yaşında öldürülmesi bir tesadüf değildi. Kadınların öldürülmesine neden olan kadın cinayetleri artarak devam etmesine rağmen hiçbir önlem almayan AKP hükümetidir. Kadınların adını dahi yasalarda geçirmeye tenezzül etmeyen, korunmak için sığınmaevlerine gelmek zorunda kalmış olan kadınların oy haklarını gasp eden zihniyettir.

 

Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuş olan Tayyip Erdoğan, il il gezerken halka seslenişlerinde genç kadınlara “seçici olmayın, hemen evlenin” çağrısı yapıyor. Cumhurun başkanı olmaya adaylığını koymuş birinin, toplumun sorunlarına hitap edeceği iddiasını ortaya koyarken kadın cinayetlerini hiç konu etmemesi tam tersine Hediye’ler yaşındaki kadınlara seçici olmayın, dövsede, öldürse de evlenin çağrısı yapması iki yüzlülük, kadın düşmanlığı değil midir?

 

Hediye’lerin hayatının kurtulması mümkün. Kadın cinayetlerini durdurmak için kadın hareketi 5 talep çerçevesinde acil alarm vermiş durumda. Talepler açık ve net. Hükümetin istediğinde uygulamaya geçirmemesi için hiçbir neden yok. Hediyelerin hayatı ,

 

1)     1)  Cumhurbaşkanı, başbakan ve meclisteki bütün parti liderlerinin kadına yönelik şiddeti kınaması ile

2)  6284 Sayılı Korunma Kanunun etkin uygulanmasıyla

3)  Ceza kanununda caydırıcı cezayla

4)  Kadın Bakanlığı kurulmasıyla

5)   Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni anayasa ile kurtulabilir.

 

Kadın cinayetleri bu nedenle toplumun ve siyasetin başlıca konusu. Kadınlar güçsüz oldukları için değil, kendi ayakları üzerinde durmak istediği için, aynu erkekler gibi hakları olduğu yaşamdan paylarını almak istedikleri için öldürülüyor.

 

Kadın hareketi bu nedenle acil alarm verdi. Hediyeler olmasın diye 5 temel talebimizin kabul edilmesini istiyoruz.

 


  • YAZAR
  • Editor