Çilem hayatta olabilirdi
27.7.2014
Kadın Cinayetlerini Durdurağacız Platformu'nun Başakşehir'de kocası tarafından ölürülen Çilem Çilli ile ilgili yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

19 Temmuz Cumartesi günü İstanbul Başakşehir’de Çilem Çilli adında kadın kardeşimiz ayrılmak istediği kocası tarafından öldürüldü. Çilem’in katil zanlısı kocası Çilem’i öldürdükten sonra başına silah dayayarak intihar etme girişiminde bulundu ancak polisler tarafından vazgeçirildi.

 

Çilem’in hayattayken kocasından şikayetçi olduğu ve bu sebeple kocasının evden uzaklaştırma kararı olduğu ortaya çıktı. Hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen evine kadar girebilen Hakan Çilli’yi engelleyerek Çilem’in hayatta kalmasını sağlamak mümkün olamaz mıydı?

 

Çilem’in de diğer bütün kadınların da öldürülmesine neden olan kadın cinayetleri artarak devam etmesine rağmen hiçbir önlem almayan AKP hükümetidir. Kadınların adını dahi yasalarda geçirmeye tenezzül etmeyen, korunmak için sığınmaevlerine gelmek zorunda kalmış olan kadınların oy haklarını gasp eden zihniyettir.

 

Çilem’i öldürdükten sonra intihar etmeye çalışan katil zanlısı Hakan Çilli de diğer bütün kadın cinayeti davalarında olduğu gibi pişman olup kendisini de öldürmeye çalıştığını söyleyerek indirim almanın peşinde olacaktır. Biz şimdiden söyleyelim; biz o adliye önlerinde her duruşma öncesinde eylemler yaptıkça, o davalara müdahil oldukça indirim almanın önü de kapanıyor.

 

Bizler başka Çilemleri kaybetmek niyetinde değiliz. Ayşenur İslam’ı, koruma altında kadınların öldürülmediği yalanını söylemesinin kadınların hayatına mal olacağı konusunda uyarmıştık. Çünkü Ayşenur İslam bunu söyleyerek esasında kadın koruma yasasının uygulanmadığı gerçeğinin üstünü örtmeye çalışıyordu. AKP’nin görevi bir iktidar olarak yasaları uygulatmak kadınların hayatını kurtarmakken, Aile Bakanı’nın bu açıklaması bir kez daha kadın katillerine cesaret verir nitekilteydi.

 

Çilem’lerin hayatının kurtulması mümkün. Kadın cinayetlerini durdurmak için kadın hareketi 5 talep çerçevesinde acil alarm vermiş durumda. Talepler açık ve net. Hükümetin istediğinde uygulamaya geçirmemesi için hiçbir neden yok. Çilemlerin hayatı ,

 

1)  Cumhurbaşkanı, başbakan ve meclisteki bütün parti liderlerinin kadına yönelik şiddeti kınaması ile

 

2)  6284 Sayılı Korunma Kanunun etkin uygulanmasıyla

 

3)  Ceza kanununda caydırıcı cezayla

 

4)  Kadın Bakanlığı kurulmasıyla

 

5)   Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni anayasa ile kurtulabilir.

 

Kadın hareketi bu nedenle acil alarm verdi. Çilemler olmasın diye 5 temel talebimizin kabul edilmesini istiyoruz.