Yasemin kardeşimiz için adalet istiyoruz
4.8.2014
Yasemin Varıcı kardeşimiz Eskişehir'de 24 Haziran'da, korunma altındayken, boşanma davasının sürdüğü kocası tarafından, evinin önünde on yerinden bıçaklanarak öldürülmüştü. Öldürüldüğü gün kocasından tehdit alıp polisi arayan Yasemin kardeşimiz "sen evine gir o sana bir şey yapmaz" cevabını almıştı. Yasemin Varıcı kardeşimizin davasının ilk duruşması 5 Ağustos Salı günü görülecek.

Platform bugün Eskişehir’de, mücadelelerini Platformla birleştiren Yasemin kardeşimizin ailesiyle berber stant açtı ve herkesi Yasemin kardeşimizin ilk duruşmasına, katile ağır ceza verdirtmek için mücadele etmeye çağırdı. Çok iyi biliyoruz ki sadece koruma kanunu uygulansaydı bile Yasemin kardeşimiz öldürülmeyebilirdi. Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı, Yok Bakan Ayşenur İslam "koruma altında öldürülen kadın yok" derken Yasemin kardeşimiz de çoğu kadın kardeşimiz gibi koruma altındayken öldürüldü. Hükümet kadın cinayetlerinin durdurulması için harekete geçmezken her gün yeni bir kadın düşmanı açıklamayla cinayetlerin önünü açıyor. Hükümete 5 temel talebimizin ilkini hatırlatıyoruz ve kadın cinayetlerini kınamalarını istiyoruz.

 

Bülent Arınç’a hakkımı helal etmiyorum
 
Bülent Arınç kahkaha atan kadınları hedef gösteren ve “iffetsizlikle” suçlayan açıklamasından sonra kadınlardan aldığı sert yanıt sayesinde toparlayıcı açıklamalar yapmak zorunda kaldı. Ancak Bülent Arınç’a kadınlar olarak şunu söylüyoruz; “kadınlar iffeti ayakkabı kutularıyla halkın parasını çalanlardan öğrenmeyecek.” Bülent Arınç’a ve hükümete sesleniyoruz ya kadın cinayetlerini durdurun ya da defolun.
 
Yasemin Varıcı kardeşimizin ailesi Arınç’ın açıklamasıyla ilgili şunları söyledi;
 
Yasemin Varıcı’nın ablası Sema Çuhadar “ablam yaşasaydı da kahkaha atsaydı. Kadınların kahkahalarıyla uğraşacaklarına kadınları yaşatmak için uğraşsınlar. Ablam kahkaha atamıyordu o öldürüldükten beri biz de atamıyoruz” 
 
Yasemin Varıcı kardeşimizin kardeşi Hatice Söylemez “Benim kardeşim ekmek parasının derdindeydi, kahkaha atamıyordu. Ben bu ülkeye vergi ödüyorum ama kardeşim öldürülürken devlet de polis te ortada yoktu. Hükümete de Bülent Arınç’a da hakkımı helal etmiyorum.”
 
Yasemin Kardeşimize sahip çıkıyoruz
 
Tüm kadınları 5 Ağustos Salı günü Yasemin kardeşimizin ilk duruşmasına, saat 12:30’da Eskişehir Adliyesi’ne çağırıyoruz. Yasemin kardeşimizin katiline ağır ceza aldırmanın ancak mücadelemizle mümkün olacağını biliyoruz ve tüm kadınları da bizimle birlikte mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Bizler daha önce olduğu gibi adliyelerde kadın kardeşlerimizin davalarını, katiller en ağır cezayı alana kadar takip edeceğiz ve haykıracağız “Asla yalnız yürümeyeceksin!”