Yasayı uygulayın, Hasret'i koruyun
24.8.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dün Hasret'i ziyaret etti. Platformun Hasret'le ilgili açıklamasını paylaşıyoruz.

 Hasret K. kardeşimizi boşanmak istediği kocası, 4 çocuğunun gözü önünde 43 yerinden tornavidayla yaraladı. Baklava çalan çocuğa hapis cezası veren devlet Yakup K.'yı serbest bıraktı.

 


Mahalleli Hasret’i korumaya başladı

 

Hasret, daha önce de eşinden defalarca kez şiddet görmüştü. Hatta onu karakola kadar bıçakla kovalayan Yakup K., aynı karakol kapısından rahatça çıkmıştı. 2 yıldır boşanmak istemesine ve ölümle burun buruna yaşamasına rağmen Hasret'e çağrılı koruma bile verilmemişti. Bunun üzerine mahalleli devletin yapmadığını yaparak Hasret’i hayatta tutmak için kapısında beklemeye başladı. Son olarak tüm mahalle seferber olarak Hasret'i işe gidip gelirken koruyor.


Halk Hasret’e sahip çıkınca koruma kararı çıkarıldı

 

Hasret en son 15 gün önce koruma için başvurmasına rağmen 15 gündür dilekçesine polis bir cevap vermemişti. Bu süreçte Yakup K. birçok kez Hasret’e şiddet uyguladı.Polisler her defasında “suç teşkil etmiyor” diyerek işlem yapmadılar.Bu durum Yakup K.’ya cesaret veriyordu. Bizler Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak mahallelilerin yanında olarak Hasret’i yalnız bırakmadık. Hasret’in yanına gittiğimizde ona sahip çıkan halk “polisler çağrınca buraya gelmiyor ancak biz buradayız” dedi. Bu sahip çıkma sonucu bugün Hasret’e koruma tedbir kararı çıkartıldı.


Toplum kadınların öldürülmesine artık 'yeter' diyor

 

Devlet, Hasret'in böyle ağır yaralanmasına kadar olan her aşamaya seyirci olurken, mahalledeki halk Hasret kardeşimizin kapısında nöbet tutarak onu koruyor. Toplum artık kadınların yaşamdan koparılmasına seyirci kalmıyor, Çekmeköy halkı bunu bize gösterdi. İşte bu yüzden diyoruz, bu toplum kadın cinayetlerini durdurur.

 

 

Hasret kardeşimizin yanındayız

 

Hasret, diğer kadınlar gibi kendi hayatına dair karar vermek istediği için yaralandı, sonu ölüme varmadan hayatta kalabildi.

Yakup K. tutuklanmalıdır. Çekmeköy'de Hasret'i koruyan mahalleliyle birlikte omuz omuzayız. Yaşam hakkı mücadelesinde Hasret asla yalnız yürümeyecek. Onu hayatta tutmak için gereken her şeyi yapacağız.