Nazire Aşuralevia yalnız değildir
25.8.2014
Koruma altındayken bıçaklanarak yaralanan ve kızı öldürülen Nazire Aşuralevia hakkında yazdığımız açıklamayı paylaşıyoruz.

14 yaşındaki genç kardeşimiz Dila Aşuralevia Antalya’da öldürüldü.  Dila’nın annesi Nazire Aşuralevia yaşam hakkı için mücadele verirken kendisini tehdit eden Ayhan Aslan’a karşı korunma kararı ve uzaklaştırma kararı çıkarttırdı. Ancak Nazire kardeşimiz hayat mücadelesi verirken, korunma kararı etkin uygulanmadığı için yaralanıyor ve çocuğu öldürülüyor.  Yani Nazire kardeşimizin yaralanması ve gencecik kardeşimiz Dila’nın öldürülmesiyle sonuçlanan saldırı devlet, hükümet, Aile Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Savcılık, ve Emniyetin ciddiyetinden haberdar olmadığı bir durum değildi. 

 

Bu erkek şiddeti öldürmeye gittiğini bütün bu mercilere bağıra bağıra söylemiş durumda. Şiddete uğrayıp tehdit alan kardeşlerimiz bütün bu yetkili birimlere yaşamak istediklerini haykırmış durumda. Dila yaşasın diye devletin ve devletin bu birimlerinin yapabileceği çok şey vardı. Ancak sorumlu birimler harekete geçmedi ve gerekli önlemler alınmadı. Korunma etkin uygulanmayarak katil evden uzaklaştırılmadı. Kadınların yaşam hakkı için taleplerinin yerine getirilmemesi, bugün katillere uzaklaştırmalarının oldukları eve gidip kadın cinayeti işleme cesareti verecek kadar, Dila’yı öldürme cesareti verecek kadar 6284 koruma kanununu uygulatmıyor durumda.
 
Gaziantep’te karısı Miyaser’i öldürüp kızı Sibel’i yaralayan katilin balkona çıkıp kadınlara fazla hak verildiğini söyleyerek yetkililere seslenme cesaretini bulduran sorumlu birimler, kadınların yaşama hakkı olmasın diyebilen bu erkek şiddetine, Nazire Aşuralevia’yı etkin korumayarak ve kızı Dila’nın öldürülmesine sebep olarak ortak oluyor. 
Dila’ya adalet sağlansın diye, kadınlar yaşasın diye kadın cinayetlerini durdurmak için mücadelemizde taleplerimizi devlet yerine getirmek zorundadır:
 
1. Cumhurbaşkanı, başbakan ve meclisteki bütün parti liderleri kadına yönelik şiddeti kınamak zorundadır.
 
2. 6284 Sayılı Korunma Kanunu etkin uygulanmak zorundadır.
 
3. Ceza kanununda caydırıcı ceza olmak zorundadır.
 
4. Kadın Bakanlığı kurulmak zorundadır.
 
5. Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni anayasa olmak zorundadır.
 
Yaşam hakkımızı alacağız, kadın cinayetlerini durduracağız diyen kadın kardeşleri olarak, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak genç kardeşimiz Dila’ya sahip çıkıyoruz. Nazire Aşuralevia yaşam hakkı mücadelesinde ve kızı için adalet mücadelesinde yalnız değildir.