Suça teşvik eden erkekler kınansın
25.8.2014
Zonguldak'ta karısını vuran adamın ve abisinin "öldürmek erkeklerin hakkı" demesinin ve videolarının basında yayınlanmasının ardından Platform'un yapmış olduğu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Zonguldak’taki bir kadın kardeşimizi kocası kurşunladı, ne iyi ki kadın kardeşimiz hala hayatta. Ancak onu kurşunlayan ve hastane görevlilerine “acele etmeyin bırakın ölsün” diyen kocası savcı tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

Tutuklama için kadının ölmesi mi gerekiyor?

 

D.B. adlı kardeşimiz halen hastanede tedavi görüyor. Onla ilgili hastaneye götürülürken “bırakın ölsün” diyen kocasının serbest bırakılması kadın cinayetini teşvik etmektedir. Savcının bu kararı D.B.’nin hayatını tehlikeye atmaktadır. Adamın abisi ise basına suç teşkil eden açıklamalar yaptı. “Biz erkekler vurmakta haklıyız, her zaman da vuracağız” demesi bu kardeşimizin hayatıyla ilgili yargının acilen tedbir ve önlem alması gerektiğini gösteriyor. D.B. hayatını kayberderse bundan kocasını serbest bırakan savcı da sorumlu olacaktır.

 

İstanbul’da da Hasret kardeşimizi 43 yerinden tornavidayla yaralamasına rağmen kocası tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yargının görevi kadın cinayetlerinin olmasının önüne geçmekken bu kararlar kadın katillerini teşvik eder niteliktedir.

 

Basın kadın cinayetine teşvik eden erkeklerin videosunu yayınlamasın

 

Basının kamuoyu üstünde büyük etkisi oluyor. Aynı Münevver Karabulut cinayetinin ardından bir kadın katilinin “seni Adana’nın Münevver’i yapıcam” demesi gibi kadın katilleri birbirinden örnek alıyor. Haber ajansları ve çeşitli gazetelerin karısını vuran kocanın ve onun abisinin kadınları öldürmeyi erkeklere hak gören bu açıklamalarını yayınlamaları da suça teşvik etmek anlamına geliyor.

 

Youtube’a  halkın erişimine yasak getirenler kadın katillerine serbestlik tanıyor

 

Hak ve özgürlükleri kısıtlayarak Youtube’u kapatan hükümet, televizyon programlarını yayından kaldıran RTÜK neden kadınların yaşam hakkını ihlal eden ve TCK’ya göre suç teşkil eden bu videonun yayınlanmasıyla ilgili hiç sesini çıkarmıyor?

 

Bir erkeğin “biz erkekler vurmakta haklıyız” demesini tüm devlet yetkilileri kınamalıdır. Kadınların öldürülmemesi tüm bir toplumun isteğiyken, Çekmeköy’de olduğu gibi toplum kadınlara sahip çıkarken devletin açıkça kadın cinayetlerini teşvik eden bu açıklamayı yapanları kınaması gerekmektedir, yargı işlemeli ve kadın cinayetine teşvik eden erkekler gerekli cezaları almalıdır.


  • YAZAR
  • Editor