Yakup Kara tutuklandı
29.8.2014
Kendisinden boşanmak isteyen Hasret'i tornavidayla 43 yerinden yaralayan Yakup Kara, hakkında ikinci kez tutuklama kararı çıktı. Kara Avcılar'da kaldığı bir otelden alınarak adliyeye getirildi.

Yakup Kara sabah saatlerinde yakalandı, şu anda Adliye'ye getiriliyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da Adliye'de bekliyor. Devletin korumadığı Hasret, mahalle halkı tarafından korunuyordu.

Yakup Kara'nın durumu nöbetçi mahkemede görülecek duruşmanın ardından kesinleşecek.

5. Sulh Ceza Mahkemesi, Adli Tıp'tan gelen yaşamsal tehdidin hala devam ettiğini belirten rapora göre Kara hakkında 28 Ağustos'ta öğle saatlerinde yakalama ve tutuklama kararı çıkartmıştı.

Ancak nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi, diğer mahkemenin kararına rağmen “delil durumunda değişiklik yok” gerekçesi ile Kara'nın serbest bırakılmasına karar vermişti.

Bunun üzerine başından beri Hasret'e sahip çıkan ve mahalle halkıyla birlikte Hasret'in evinin önünde nöbet tutan kadınlar, Hasret’in avukatı ve savcı, bu karara dün itiraz etti.

Yapılan itirazın sonucu Yakup Kara hakkında tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. Kararı Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav Yarın Haber’e şu şekilde değerlendirdi:

Kadınların ve toplumun azmiyle kazandık

Öğrendiğimiz bilgiye göre Adalet Bakanlığı soruşturma açmış. Yargıdaki hukuki durumda inceleme yapılacak. Hasret böyle söylüyor. Bütün kadınların ve toplumun azmiyle kazandık. Bu son olsun istiyoruz. Başka kimse Yakup Kara’nın yaptıklarına cesaret edemesin. Hasret, “Güzel şeyler olacak” demeyi hiç bırakmamış dilinden. Onun umudu, kararlılığı, cesareti de tüm kadınlara örnek oldu. Dün Kanaltürk bir kadını 43 yerinden yaralayan adamı alkışlatarak suç işledi. Alkışlattı ama bugün bütün toplum da Hasret nezdinde tüm kadınların mücadelesini alkışlıyor. Mücadelemiz devam edecek.