Burcu Çiftçi'ye sahip çıkıyoruz.
11.9.2014
Adana'da boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Burcu Çiftçi'yle ilgili Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

Adana’da boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Burcu Çiftçi kardeşimize sahip çıkıyoruz. Defalarca şiddet görmesinin ardından boşanmaya karar veren Burcu’yu kocası mezarlık başında göğsünden vurarak öldürdü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak mücadelemiz tüm kadın kardeşlerimizi hayatta kalmaları için devam ediyor. Burcu en temel hakkından faydalanmak isteyerek kocasından boşanmak istemişti. Kararından vazgeçmediği için kocası tasarlayarak onu kaldığı annesinin evinden uzaklaştırdı ve iki aylık hamile olan Burcu’yu öldürdü.

 

Katil Mehmet Çiftçi derhal yakalanmalıdır

Mehmet Çiftçi, Burcu’yu öldürdükten sonra kaçtı, halen yakalanmış değil. Yakalanmasını ve adaletin yerini bulması için Çiftçi’nin ağırlaştırımış müebbet hapis cezası almasını istiyoruz.

 

Kadın hareketi kazanıyor

Uşak’ta davasını takip ettiğimiz Sevim Gündoğdu da kocası tarafından boşanmak istediği için öldürülmüştü. Takip ettiğimiz davada sanığın indirim almak için her türü yola başvurmasına rağmen, hatta tahrik indiriminden faydalanmak için indirim verilmiş davaları örnek göstermesine rağmen indirim alamadı ve dava ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla sonuçlandı. Sevim’e toplum sahip çıktığında sonuçlarını gördük ki indirim almaya çalışan katiller değil kadınlar kazanıyor.


Burcu’nun davasının da peşindeyiz

Burcu kardeşimiz yalnız değildir. Kadınların boşanmak istediği için öldürülmediği, haklarına kavuşarak yaşayabildiği bir dünya için mücadele ediyoruz. Burcu kardeşimizin ailesine sesleniyoruz: Burcu Çiftçi’nin katilinin yakalanması ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için bu davanın takipçisiyiz.