Nermin Tabak'a sahip çıkıyoruz
24.9.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Sancaktepe'de boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Nermin Tabak'la ilgili yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

İstanbul Sancaktepe’de Nermin Tabak boşanmak istediği kocası tarafından vurularak öldürüldü. Nermin’in ailesine sesleniyoruz: yalnız değilsiniz, adaletin yerini bulması için yanınızdayız.

Nermin şiddet görmeden yaşamak istediği için boşanma davası açmış ve bu süreçte de katil Mustafa Tabak tarafından pek çok kez tehdit almıştı. Tehditlerden dolayı koruma başvurusunda bulunan Nermin için Mustafa Tabak hakkında uzaklaştırma kararı çıkarılmıştı.

 

Dün gece Nermin’in evinin önüne giden Mustafa Tabak uzaklaştırma kararını ihlal etti ve Nermin’in yaşam hakkını elinden aldı. Bir kez daha kadınların 5 temel talebinin, 6284 sayılı koruma kanunu etkin bir şekilde uygulanmasının hayati önemi kanıtlanmış oldu. Eğer Türkiye’de koruma kanunu etkin bir şekilde uygulansaydı, Mustafa Tabak uzaklaştırma kararını ihlal edemeyecek ve Nermin kardeşimiz aramızda olacaktı.

 

Boşanmak, kendi ayakları üzerinde durmak kadınların hakkı, ancak kadınlar bu haklarından faydalanmak istedikleri için öldürülüyorlar. Kendi hayatına dair bir karar almak istediği için öldürülen Nermin Tabak kardeşimize sahip çıkıyoruz.

 

Kadınların öldürülmemesi için tüm yetkili devlet kurumlarını göreve çağırıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam “sığınma evlerine ihtiyaç duyulmayan bir ülke” den söz etti. Böyle bir ülkeye kavuşmak istiyorsak öncelikle Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Adalet Bakanı’nın ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın görevlerini yerine getirmeleri, kadın cinayetlerini kınamaları gerekiyor. Koruma yasasının uygulanmamasından, kadınların hayatta kalmasından sorumlu olan tüm devlet makamları sorumludur.

 

Nermin Tabak bizim de kardeşimizdir. Nermin Tabak’ın katilinin öncelikle derhal yakalanması gerekmektedir. Devlet bu konuda tüm gücünü seferber etmelidir. Adaletin yerini bulması, Mustafa Tabak’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Adalet Bakanı’nı harekete geçmeye ve kadınların 5 temel taleplerini yerine getirmeye çağırıyoruz.

 


  • YAZAR
  • Editor