Hülya Kaytan ve Fatma Karaca yalnız değildir
12.10.2014
Öldürülen kadın kardeşlerimiz Hülya Kaytan ve Fatma Karaca ile ilgili Platformumuzun yazdığı açıklamayı paylaşıyoruz.

Hülya Kaytan öldürülmeyebilirdi

 

Kadın hareketimizin temel taleplerinden biri olan kadın katillerine caydırıcı ceza kanununun, yani ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasının önemi her gün olduğu gibi yine görülüyor. Aydın'da Hülya Kaytan kardeşimizin öldürülmesi ve devamında tüm toplumun tanık oldukları ile beraber. Kadın katili İ.K'nın gerekçe olarak gösterdiği "biriyle görüştüğünü öğrendim" açıklaması her kadın katilinin yaptığı gibi ceza indirimlerinin peşine düşmektir.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, kadın kardeşlerimizin dünya üzerinde ve Türkiye'de yaşamakta olduğu erkek şiddetinin en son noktası olan kadın cinayetlerini durdurmak için acil olarak kadın katillerine ağır ceza yasasının geçmesi gerektiğini söylüyoruz. Takip ettiğimiz davalarda bunun için mücadele ediyoruz. Hülya Kaytan kardeşimizin ailesi de adalet mücadelesinde yalnız değildir. Katil İ.K ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almalıdır ve bu ceza yasalaşmalıdır.

 

Hülya kardeşimizin ailesi, kadınlar, kadın cinayetlerinin durmasını isteyen toplum kadın cinayetlerini artık yaşamasın diye, Hülya kardeşlerimiz öldürülmesin diye, katil İ.K Hülya Kaytan kardeşimizi öldürdükten sonra gülerek poz veremesin diye, ceza indirimi almak için tasarlama yapamasın diye yetkililer görevlerini yerine getirmeli, yasayı çıkarmalı kadını korumalıdır.

 

 Fatma Karaca'nın hesabını soruyoruz

 

Fatma Karaca kardeşimiz ise Hatay'da, erkek şiddetinin bu son noktası olan kadın cinayetine, öldürülmeye "aile" içerisinde "ailevi geçimsizlik" nedeniyle maruz kalmıştır. Kadını korumaya yanaşmayan ve toplum içerisinde koşullarını iyileştirmeye çalışmayan, haklarını almasını desteklemeyen yetkililer ve hükümet, Kadın Bakanlığı'nı kapatarak Aile Bakanlığı'nı kurmuştur.

 

Bugün Aile Bakanlığı'nın ve hükümetin açıklamasını, hesabını vermesini istediğimiz şey Fatma Karaca kardeşimizin öldürülmesidir. Kadın Katili Ahmet Karaca'nın öldürdükten sonra "ailevi geçimsizlik" diyerek yine ceza indirimlerinin ardını kovalayıp arkasına saklandığı düzenlemelerin hesabını soruyoruz. Aile Bakanlığı çalışmalarında kadınlar yokmuş gibi davranarak, kadın katillerinin bakıp cesaret aldığı, medet umduğu koşulları yaratmıştır. Bu kadın düşmanlığı derhal bırakılmalı, kadın hareketimizin temel taleplerinden olan "Kadın Bakanlığı" kurulmalı, Fatma Karacalar yaşamalıdır.

 

Fatma Karaca kardeşimizin, Hülya Kaytan kardeşimizin aileleri adalet mücadelesinde yalnız değildir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, kadın katillerinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için Fatma ve Hülya kardeşimizin ailelerini birlikte yürümeye, mücadelelerimizi birleştirmeye çağırıyoruz.

 

 


  • YAZAR
  • Editor