Kadın cinayetlerinin nitelikli hal sayılması
16.10.2014
Platformumuzun görüşülmekte olan güvenlik paketiyle ilgili yaptığı açıklamayı paylaşıyoruz.

AKP meclise güvenlik yasası adıyla tam bir toplum düşmanı yasa getirdi. Zaten polisin fiili olarak ve yasaları çiğneyerek onca insanı öldürdüğüne şahit olmuşken şimdi bir de bunun yasalaşmış haliyle karşılaşacağız. "Mala zarar vermenin nitelikli halleri" maddesini yeniden düzenlemeden tutun da, polise vur yetkisi vermeye kadar giden bir yasal düzenleme. Artık toplum olarak güvenlik kelimesinden korkar olduk.

 

AKP şu anda varını yoğunu insanları öldürmeye adamış. Bizim kamu malına zarar vermemizle ilgilenirken kendisi insanları öldürüyor ve bunu az bile bulup bir de yetmez beş tane diyor. IŞİD'i özene özene izlediklerine adımız gibi eminiz.

 

Biz yıllardır her güne kadın cinayetiyle uyanırken boşanmak isteyen, ayrılmak isteyen, çalışmak isteyen her kadının hayatı tehlikede, kadınların güvenliğini sağlamalısınız dedik. Yıllarca süren mücadelemiz sonucu anca 6284 sayılı koruma kanununu yasalaştırmayı başardık. Bu yasanın çıkmasını beklerken yüzlerce kadın öldürüldü. Yasa çıktı uygulanmıyor. Yasa uygulanmadığı için yüzlerce kadın öldürüldü. Ve hala kadın cinayetlerini durdurmak için bir madde eklensin istiyoruz. Kadın cinayetlerinin TCK'da nitelikli hallerden sayılması için gerekli olan madde. Biz bu madde çıksın dediğimizden beri belki 1000'den fazla kadın öldürüldü.

 

Biz çok net üç soru sormak istiyoruz;

 

1.    Eylem yapan onca insanın bırakın malına canına zarar vermişken şimdi "mala zarar vermenin nitelikli halleri" maddesini bir haftada meclise getiren AKP kadın cinayetlerinin nitelikli hallerden sayılmasını neden yasalaştırmıyor?

2.    Eylem yapanları gözaltına almak için makul şüpheli olması yeterli diyen AKP, kadın kardeşimizi 43 yerinden tornavidayla yaralan adamı televizyonlara bile çıkarıp da tutuklamak için günlerce düşünmedi mi?

3.    Polise vurma yetkisi veren AKP koruması olan kadın kardeşlerimize defalarca güvenlik ihlali yapıldığı halde ihlal yapanı gözaltına bile almayarak kadınların öldürülmesini öylece izlemedi mi?    

 

Görüldüğü gibi AKP'nin bu yasasıyla güvenliğimizin vay haline.

 

Yetkisi varken kadınları korumayan, yetkisi yokken eylem yapan insanları öldüren AKP'dir.