Firdevs kardeşimize sahip çıkıyoruz
7.11.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Firdevs Vanlı için açıklamamızı paylaşıyoruz.

Kayseri'de Firdevs kardeşimiz boşanmak istediği kocası tarafından 13 kez bıçaklanarak öldürüldü. Neredeyse her davamızda söylediğimiz bu kelimeler, kadın kardeşlerimizin kendi hayatlarına dair karar alma haklarını kullanmak isterken öldürüldüğü bu ülkede kadın hareketi için sıradanlaşan kelimeler değildir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kadın hareketimizin taleplerinin ciddiyetini ve aciliyetini gösteren kelimelerdir. 

 

Katil Fatih Vanlı'nın "Öldürme hakkımı kullandım. Böyle bir hakkı yeni öğrendim" demesi taleplerimize sırtını dönmeye çalışan hükümetin sergilediği insanlık onuruna büyük ayıbı vurgulayarak göstermektedir. Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştırmayıp indirim yollarını açan sorumlular kadın cinayetlerini onaylayan bir durumdadır. Kadınların yaşam hakkı mücadelesine kulaklarını tıkamaya çalışıyorlarsa buyursunlar "öldürme hakkı verdikleri" kadın katillerini duysunlar.

 

2014 Nisan'da yine Kayseri'de kaybettiğimiz Asiye kardeşimiz için öldürülmeyebilirdi, yaşayabilirdi demiştik. 15 defa korunmak için başvurmuş Asiye nasıl kurtulur sorusuna, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak cevabımız: temel taleplerimizin yerine getirilmesiydi. Bu taleplerimiz yerine getirilseydi, Firdevs kardeşimiz öldürülmeyebilirdi.

 

Korunma kararı etkin uygulanmayan Firdevs kardeşimiz, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasalaşmadığı için, öldürmeyi kendisine hak gören kadın katili tarafından öldürüldü. Katil Fatih Vanlı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alsın ve Firdevs kardeşimize adalet sağlansın diye, Firdevs kardeşimizin ailesi adalet mücadelesinde asla yalnız değildir.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Firdevsler yaşasın diye oluşturduğumuz temel taleplerimizin gerçekleştirilmesi için yaşam hakkımızı kazanana dek mücadele edeceğiz. Kadın katili Fatih Vanlı ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alsın diye davanın takibinde Firdevs kardeşimizin ailesinin yanındayız.