Kadınlar eşit yaşasın diye mücadeleye çağırıyoruz
1.12.2014
Van'da, Diyarbakır'da, İzmir'de Filiz Ören, Emine Börü, Eda Okutgen kardeşlerimiz öldürüldü. Tayyip Erdoğan'ın kadınların yaşam hakları başta olmak üzere tüm haklarını hiçe sayarak "kadın erkek eşit değildir" açıklamasından sonra, hakları için mücadele eden kadınları hedef gösterdikten sonra 3 farklı ilde öldürülen Filiz, Emine ve Eda kardeşlerimize sahip çıkıyoruz.

Kadın cinayetlerine, kadınların öldürülmesine sebep olanların karşısında, Kasım ayında kadınların omuz omuza mücadelesi sonucu azalan kadın cinayetleri var. Birlikte mücadelemizin olumlu sonucunun verdiği umutla biliyoruz ki kadın cinayetleri omuz omuza verdiğimiz mücadeleyle durdurulabilir. Filiz, Emine ve Eda kardeşlerimiz yalnız değildir. Kadın kardeşlerimize adalet sağlanana kadar katillerinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için mücadele edeceğiz ve kardeşlerimizin ailelerini Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak birlikte mücadeleye çağırıyoruz. 

Van'da Filiz kardeşimiz kendi hayatına dair karar alarak kendisiyle birlikte olmak istemediği kocası tarafından öldürüldü. Kadın katillerine ağır ceza için, kadınların korunması için mücadelemiz Filiz kardeşimize adalet sağlansın ve başka Filizler öldürülmesin diyedir. Kadınların hak mücadelesine karşı çıkan erkek şiddetini, Türkiye'ye kadın-erkek eşitliğinde 125. sırayı aldırarak beslediğini gösteren Akp hükümeti, Cumhurbaşkanı, Aile Bakanı bu sefer Filiz'in yanında olan kadın kardeşlerinin ve Filiz kardeşimizin ailesinin karşısına çıkıp: eşit değildir kendi hayatına dair Filiz değil de kocası karar vermemelidir mi diyecek? Kadın katillerine ceza indirimleriyle, yasalarıyla, uygulamalarıyla bunu diyor. Kadınların yaşam hakkını tanıyan ve tüm haklarını tanıyan yasa, kadın katillerine ağır ceza yasası onaylanmalı, kadın düşmanlığı kaybetmeli, kadınlar eşit olarak yaşamalıdır.
 
Diyarbakır'da Emine Börü kardeşimizin bir tartışma içerisinde öldürüldüğü iddia ediliyor. Kadın kardeşleri olarak biliyoruz ki tartışma nedeniyle değil, düşüncelerini ifade ettiği için öldürüldü kardeşimiz. "Kadın erkek eşit değildir" diyen kadın düşmanlığı Emine kocasının karşısında konuşma hakkını kullanacak kadar eşit değildir mi diyecek, Emineler yaşasın diye mücadele eden kadınlara?
 
İzmir'de Eda kardeşimiz ayrılmak istediği için öldürüldü. Eda'nın hayatının ona dair karar alabileceği kadar Eda'ya değil de Eda'yı öldüren kadın katiline ait olduğunu dayatan ceza indirimleri derhal kaldırılsın diye, Eda'ya adalet sağlansın, Edalar yaşasın diye Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Filiz Ören, Emine Börü ve Eda Okutgen kardeşlerimize sahip çıkıyoruz.
 
 
 

  • YAZAR
  • Editor