Adaletin sesi olmaya devam edeceğiz
7.2.2013
18 yaşındaki Münevver Karabulut'u testereyle öldüren Cem Garipoğlu kendisiyle yapılan bir röportajda aldığı cezanın fazla olduğuna dair açıklama yaptı.

 Bizler, kadın oldukları için, yaşamları hakkında söz sahibi olmak istedikleri için öldürülen kadınların mücadelesini elbette vereceğiz. Kadınların aileleri ile birlikte verdiğimiz mücadele ile elbette kadın katillerine ağır ceza verdireceğiz. AKP’nin, bakanlıkların, erkek egemen kapitalist sistemin politikalarına karşı sessiz bir kamuoyu olamaz. Bu kamuoyu yaşam hakkımız içindir, adalet içindir. Devlet kadın katillerini koruduğu sürece biz de aileler ile birlikte bu kamuoyu bilincini yaratmaya ve büyütmeye devam edeceğiz.

 
Geçen hafta 17 yaşındaki hamile eşi Eylem Pesen’i bıçaklayarak öldüren kocası Kerem Çakan, kadın örgütlerinin davaya müdahil olmasını istemediğini söyledi. Kadın katilleri cinayetleri o kadar sistematik ve planlı bir şekilde, bilinçli ve farkında olarak işliyor ki, indirim almak için türlü bahaneler uydururken, kadın örgütlerinin olayın aslını ortaya çıkaracağını da biliyor. Yargı “Deliller yetersizdir” dediği davalarla, katillere çıkardığı “Akli dengesi bozuktur” raporlarla kadın cinayetlerini durduramaz. Biz kadın katillerinin nasıl bir bilinç ve zihniyetle ölümlere yol açtıklarını biliyoruz.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Adalet Bakanlığı’nın kadın cinayetlerine dair yasa çıkarmaktan ve onu uygulamaktan nasıl kaçtığını biliyoruz. Öldürülen kadınların aileleri ile gittiğimizde kamuoyunun gücünü fark eden bakanlıklar artık sıkışmış durumdalar. Biz adaleti susturmadığımız için katiller de durumun farkındalar. Öldürülen kadınların aileleri kızlarının hesaplarını sorarken, kadın katilleri elbette en ağır cezayı alacak. Bizler, kadınları koruyan yasayı çıkartmak için, çıkan yasaları uygulatacak basıncı oluşturmak için, kadın katillerinin en ağır cezalarla yargılanması, hiçbir indirimden yararlanmaması, delillerin karartılmaması için buradayız. AKP’nin zihniyetini yürüten adalete karşı buradayız.
 
Devlet kadınlar öldürülmeden önce onları korumalı, cinayet koşulunda ise katilleri ağırlaştırılmış müebbetle yargılamalıdır. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, devletin kadın düşmanı, katilleri koruyan politikalarına karşılık kadınların sesi olmaya, ailelerin sesi olmaya, adaletin sesi olmaya devam edeceğiz.

  • YAZAR
  • Editor