İzmir'de Gülcan Çelen kocası tarafından öldürüldü
5.3.2015
İzmir'in Tire İlçesi'nde, cezaevinden dört gün izinli çıktığı belirlenen 35 yaşındaki Ufuk Oğuz eşi 38 yaşındaki Gülcan Oğuz'u ruhsatsız tabancayla başından vurup öldürdü. Olayın ardından kaçan Oğuz, Ödemiş İlçesi'nde polis tarafından yakalanıp, jandarmaya teslim edildi.

İzmir'in Tire İlçesi TOKİ Konutları'nda market işleten ve ilk evliliğinden bir kızı bulunan Gülcan Oğuz, dün saat 17.30 sıralarında, işyerinde başından tabancayla tek el ateş edilerek öldürüldü.

Kocası Gülcan'a şiddet uyguladığı için cezaevindeydi

Jandarma, kadının kendisine şiddet uyguladığı için girdiği Ödemiş M Tipi Cezaevi'nde 90 gün kaldıktan sonra, 4 günlüğüne izinli olarak çıktığı belirlenen eşi Ufuk Oğuz tarafından vurulduğunu belirledi.

Ufuk Oğuz'un, olayın ardından kiralık olduğu belirlenen Denizli plakalı bir otomobille Ödemiş'e gittiği saptandı. Bunun üzerine Ödemiş polis ve jandarmasıyla irtibata geçildi. Ödemiş polisi, Ufuk Oğuz'un Süleyman Demirel Mahallesi'nde otomobilden inip, bir birahaneye gittiğini tespit etti.

Birahaneye düzenlenen operasyonda şüpheli, polis tarafından gözaltına alındı. Ufuk Oğuz, Şehit Ayhan Uzun Polis Merkezi'ndeki işlemlerinin ardından geniş güvenlik önlemleri altında Tire İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine teslim edildi. Oğuz, emniyetten çıkartılırken, gece olmasına rağmen şemsiye açılıp, etrafına adeta etten duvar örülerek jandarma aracına bindirildi. Ufuk Oğuz'un jandarmadaki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edileceği bildirildi.

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerindeki cezasızlık, kadınlara ölüm getiriyor

Gülcan Oğuz'un ölümü son dönemde sıkça gündeme getirilen "Kadın cinayetleri durdurulabilir mi?" sorusunun da bir cevabı oldu. Eğer katil Ufuk Oğuz, Gülcan'a şiddet uyguladığı için girdiği cezaevinden çıkarılmasaydı, Gülcan bugün yaşıyor olacaktı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun 8 Mart için de ana slogan haline getirdiği cezai düzenlemeler ve kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasının acilliği de bu cinayet ile bir kez daha kanıtlanmış oldu. 

 

(Kaynak: DHA - www.kadincinayetlerinidurduracagiz.net)


  • YAZAR
  • Editor