Aytaç Babayeva kardeşimizdir
1.5.2015
Azerbeycan'da birlikte olma teklifini reddettiği erkek tarafından 8 yerinden bıçaklanarak öldürülen Aytaç Babayeva kardeşimize sahip çıkıyoruz.

Bir kadın cinayeti haberi de Azerbeycan'dan aldık. Azerbeycan'da Aytaç kardeşimiz birlikte olma teklifini reddettiği erkek tarafından 8 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Türkiye'de kaybettiğimiz kadın kardeşlerimiz gibi Aytaç da kendi hayatına dair karar vermek istediği için, kadın olduğu için öldürüldü.

Özgecan benzetmesi

Azerbeycan halkı Aytaç kardşimize sahip çıktı. Pek çok haber kanalında ve Sosyal Medya hesabından Aytaç, Özgecan Aslan'a benzetildi. Azerbeycan, Özgecan Aslan için Türkiye nasıl ayağa kalktıysa Aytaç için de kadın cinayetlerini durdurmak için tepki gösterilmesi çağrısında bulundu.

17 yaşında, hayatta yapacak daha çok şeyi vardı

Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından tüm bir toplumun kadın cinayetlerine karşı ayapa kalkması Azerbeycan'a da örnek oldu. Aytaç kardeşimiz de henüz 17 yaşında bir lise öğrencisiydi ve hayatta daha yapacak çok şeyi vardı. Türkiye'de nasıl ki öldürülen her bir kadın kardeşimize sahip çıkıyorsak, Aytaç Babayeva'ya da sahip çıkıyoruz.

Adalet isteği Türkiye sınırlarını aştı

Aytaç Babayeva'nın katilinin indirim alınması istenmiyor. Özgecan kardeşlerimiz gibi tüm kadın katillerine indirim verilmemesi ve adaletin yerini bulması Azerbeycan'da bile yer alan bir talep. Azerbeycan'daki tüm kadın kardeşlerimizin bu talepte arkasındayız.

Kadınların yaşaması, nefes alması için Türkiye'de verdiğimiz kadın mücadelemiz diğer ülkelerdeki kadınları da harekete geçiriyor. Benzer koşullarda, kadınlar dünyanın dört bir köşesinde öldürülüyor. Eğer Türkiye'de kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasalaşırsa bunun iyi sonuçlarını sadece Türkiye'de değil kadınların kadın olduğu için öldürüldüğü tüm ülkelerde yaşayacağız.
1.5.2015

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu pek çok ilde 1 Mayıs mitinginde yerini aldı