Sare Davutoğlu'na Cevabımız
10.7.2015
Biz kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı mücadeleyi "büyütmeye" devam edeceğiz. Peki siz, bizzat yönettiğiniz ülkede, bütün güç elinizdeyken, kılınızı bile kıpırdatmayarak kadınları ölüme terk etmeye devam ettiğiniz sürece nasıl rahat edeceksiniz?

Sare Davutoğlu’na Cevabımız

Kadın Cinayetini Gündeme Getirenler değil
Özgecan Yasası’nı Çıkarmayanlar Suçludur

AKP kanadından süregelen, kadının susması , susturulması ,”kol kırılıp yenin içinde kalması”na yönelik açıklamaları birkez daha kınıyoruz. Son örneğini Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun sözlerinde gördüğümüz bu tavır, çözüme katkı sunmaktan son derece uzak bir çaresizlik söylemidir.

Sare Davutoğlu’nun “Ben kadına şiddet dememizin de bu konuyu büyüttüğü  kanaatindeyim. Kadın cinayetleri dedikçe cinayetler neredeyse arttı, bana öyle geliyor” sözleri, en iyi okumayla talihsiz bir açıklamadır. Biz, hiçbir sorunun baskılanarak, susarak çözülmeyeceği gibi kadına yönelik şiddetin de yok sayarak çözülmeyeceğinin bilincindeyiz. 

Konuyla ilgisi olan olmayan birçok kişi tarafından toplumu hipnoz etmek istercesine  düzenli olarak “kadın sussun” mesajının verilmesi “Biz sorunu çözemedik , artık bu bahsi kapatalım.” demenin kibar bir yolu mudur ?

 Ama bilin ki,  biz bu bahsi kapatmayacağız! Gerekli yasal düzenlemeler yapılıp , kadını mağdurken bile suçlu göstermeye çalışan bu açıklamalar son bulana dek , sizin erkek egemen ziniyetinizle mücadele edeceğiz.  Ve bu mücadeleyi , toplumda ses getirmesi ihtimali olan kadın cinayetlerinde aileleri ziyaret ederek, kapılara korumalar koyarak değil; ezilen, şiddet gören, hayatı altüst olan, yaşam hakkı elinden alınan bütün kadın kardeşlerimiz ve ailelerinin yanında olarak gerçekleştireceğiz.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak , bugüne dek takip ettiğimiz, adı neredeyse resmi kayıtlarda bile geçmeyen, manşet olmadığı için sizin ismini bilmediğimiz yüzlerce kadın kardeşimizin davası gibi, susturmaya çalışılan tüm kadınların sesi olmaya devam edeceğiz.

Sare Davutoğlu ,

Kadın cinayetleri, meseleyi “büyüttüğümüz” için değil; tam tersine “bu bahsi kapatalım” mealindeki telkinler  yüzünden artmaktadır. Çözüm susmak değil ; sorunu daha yüksek sesle haykırmaktır.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak şuana dek  ve bundan sonra da mücadelemiz  kadına yönelik tüm saldırıları daha yüksek sesle , sağır sultan duyana dek haykırmaktır olacaktır.

Biz kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı mücadeleyi “büyütmeye” devam edeceğiz.

Peki siz, bizzat yönettiğiniz ülkede, bütün güç elinizdeyken, kılınızı bile kıpırdatmayarak kadınları ölüme terk etmeye devam ettiğiniz sürece nasıl rahat edeceksiniz?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu