Yaşam hakkı için Özgecan Yasası şart
19.7.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Elif ve Havva kardeşlerimize sahip çıkıyoruz

İzmir'de Elif K. kardeşimizi öldüren kocası ortaya çıkmayacağını düşünerek, Elif'in bedenini çekyata sakladı. Kendisine sorular soran komşularına "fare ölüsüdür" cevabını verdi. Cinayetin ortaya çıkmasıyla beraber ise katil kaçtı.

Bayramda da kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Elif K. kardeşimiz bugün İzmir'de, Havva Altıntaş dün Afyon'da kocaları tarafından öldürüldü. Havva Altıntaş kocasından boşanmak istiyordu. Elif K. ise haberlerde "bilinmeyen bir tartışma sonucu" olarak kayda geçti. Yani Elif K. da aynı Havva Altıntaş gibi kendi hayatına dair herhangi bir karar almak istediği için öldürüldü.

Bayramda her gün öldürülen bir kadın kardeşimizin haberini aldık. Bizlere gösteriyor ki kadınlar için bayram ancak yaşam hakkımızı aldığımızda gerçekleşecek.

Türkiye'de bulunduğumuz şartlarda ise yaşam hakkımızı almanın Özgecan Yasası'nı kazanmak olduğunu biliyoruz. Bir kez daha tüm sorumlulara ve Meclis'e sesleniyoruz. Meclis'in ilk görevi kadın cinayetlerini durdurmak için çözüm yollarını hayata geçirmesidir. Bunun için ise ilk adım Özgecan Yasası'nın çıkmasıdır.

Elif K. ve Havva Altıntaş kardeşlerimizin ailelerine sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Elif ve Havva kardeşlerimizin hesabını soracağız. Sizleri de bizimle birlikte yürümeye çağırıyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin.