Boğaziçi Üniversitesi'nde kadın kardeşimize saldıran kişi derhal yakalansın
9.8.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Boğaziçi Üniversitesi yurdunda bir kadın öğrenciye yapılan saldırının failinin derhal yakalanmasını istiyoruz

 Boğaziçi Üniversitesi'nde kız yurdunda yapılan bıçaklı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Boğaziçi üniversitesideki kadın kardeşlerimizin yanındayız.

 Sabah 06.00 sıralarında kimliği tespit edilemeyen bir erkek, yangın merdiveni kapısının bozuk olmasından istifade ederek Güney Kampüs'te bulunan kadın yurduna girmiş ve odasında tek başına yakaladığı bir kadına tecavüz etmeye çalışmıştır.Kadının direnmesi üzerine de jiletle tüm kol bölgesinin yaralamıştır.

Öncelikle bu saldırıyı gerçekleştiren kişinin derhal kimlik tespiti yapılmalı ve bu şahıs hakettği cezayı almalıdır. Bu durumun cezasız kalması kabul edilemez. 

Görüyoruz ki kadın düşmanı açıklamalar Türkiye'nin her yerinde kadınların hayatına mal oluyor ve saldırıya uğramalarına neden oluyor. Bülent Arınç'ın Meclis'te Nursel Aydoğan'a "bir kadın olarak sen sus" demesinin ardından aynı gün içinde iki kadın öldürülmüş ve bir kadın intihar etmiş ve bir kadın ağır yaralanmıştır. Bu tür açıklamaların etkisini toplumun her yerinde, üniversitelerde de yaşıyoruz.

Kadınların susmasını, evde oturmasını, eğitim almamasını, 5 çocuk doğrumasını isteyen zihniyetin bir sonucu olarak yaşanan bu saldırıda, saldırıya uğrayan kadın kardeşimizin yanındayız. Kadınlar asla susmayacak, eğitim de alacak, toplumun her alanında da yerini alacak ve asla yalnız yürümeyecek. 

Kadın cinayetlerinin durması, kadınlara yönelik toplumdaki bu saldırıların son bulması için somut adım atılmak zorunda. Meclis çalışmalarına başlamalı ve Özgecan Yasası'nı bu çerçeceve derhal gündemine almalıdır.