Güneş Kanak ve tüm kadın kardeşlerimiz için birlik olalım
28.8.2015
11 Ağustos’ta İstanbul’da sevgilisi tarafından öldürülen Güneş Kanak’ın cenazesi memleketi Elazığ’da kadınlar tarafından karşılandı. Tabutu mezarlığa kadar 15 yaşındaki kızı Yağmur ve memleketli kadınların omuzlarında taşındı. Hayatı bir erkek tarafından sonlandırılan Güneş’in cenazesi,kadın cinayetlerine dur diyen onlarca kadını buluşturdu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, sadece Elazığ’da değil Türkiye’nin her köşesinde erkek şiddetine maruz kalan ,yaşamını yitiren kadın kardeşlerimize ve ailelerine yalnız olmadıklarını bir kez daha hatırlatıyoruz. Hayatını kaybeden kadın kardeşlerimizin davaları bizim davamızdır; sonuna kadar takçisiyiz. Şiddet gören kadın kardeşlerimizin ise hayatlarını devam ettirmeleri için gerekli olan güç, bizim yani tüm kadınların birliğindedir.

 
Güneş kardeşimizin cenazesinde Balcalı Köyü Muhtarı Erdoğan’ın dediği gibi “Güneş’in suçu evli bir erkeğin evlilik teklifini kabul etmemekti.” Onun gibi ölen binlerce kadın kardeşimizin suçu “kadın” olmalarıydı. Her geçen gün artarak devam eden cinsiyetçi söylemler toplumun en tepesinden başlayarak ağızdan ağıza dolaşırken, kadınlar kadın oldukları için öldürülmeye devam ediyor.
 
Bu cinayetleri sadece izlemekle yetinmeyip bir de üstünü örtmek için her türlü çabayı sarf edenler; kadına “sus” diyenler, “itaat et” diyenler de katiller kadar suçludur! Kadın kardeşlerimizin yanında olduğumuz gibi o cinayet ortakçılarının da peşindeyiz. Onlar katillere indirimler vererek arka çıktıkça biz daha çok birlik olacağız; daha yüksek sesle talep edeceğiz ve katillere karşı hakkımoz olan Özgecan Yasasını kazanacağız.
 
Güneş kardeşimiz toprağa verilirken bir kadın dayanışması gösteren Balcalı Köyü muhtarı Gülten Erdoğan ve tüm kadın kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Bilsinler ki yalnız değiller! Ve Güneş kardeşimizin kızı sevgili Yağmur’un da acısını paylaşarak asla yalnız yürümeyeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz! 
Gücümüzü, kararlılığımızı ve mücadelemizi hep birlikte büyüteceğiz!